TTG Polska Dziennik Turystyczny

Szwecja-Finlandia: Plany mostu nad Zatoką Botnicką

W Szwecji i Finlandii rozpoczęto studia nad projektem nowego mostu nad wodami Bałtyku, tym razem przez najwęższe miejsce Zatoki Botnickiej.  Podały w piątek fińskie i szwedzkie media.

Studia mają odpowiedzieć na pytanie, którą z trzech istniejących koncepcji drogowej przeprawy przez zatokę należy wybrać do realizacji.

Różnią się one długościami mostu i podmorskich tuneli. Chodzi o połączenie fińskiego miasta Vaasa z Umea po stronie szwedzkiej. Odległość między nimi w linii prostej wynosi ok. 80 km. Ponieważ jednak Finowie zbudowali już most prowadzący od Vaasa do leżącej na wodach zatoki wyspy Replot, długość nowego połączenia może się ograniczyć do 60 km.

Koncepcja stworzenia połączenia drogowego pomiędzy brzegami fińskim i szwedzkim narodziła się już sześć lat temu. Przeprowadzono wówczas studia nad techniczną wykonalnością takiego projektu. Wypadły one pozytywnie, ale dalsze prace zawieszono z powodu braku realnych możliwości finansowych.

Oblicza się, że koszt tej inwestycji wyniesie 2,2 – 2,9 mld euro. Most przez Zatokę Botnicką byłby najdłuższym mostem na świecie.

Obecnie uznano, że budowa może zostać sfinansowana przez Szwecję i Finlandię oraz przez Unię Europejską. Połączenie to ma bowiem nie tylko znaczenie lokalne ale i międzynarodowe.

Już teraz między Vaasa a Umea kursują promy wykorzystywane m.in. przez rosyjski transport samochodowy. Ciężarówki z Rosji docierają tą trasą, omijając zatłoczone drogi Europy Środkowej i Zachodniej, do portów norweskich i stamtąd na Wyspy Brytyjskie. W przyszłości most nad Zatoką Botnicką może też być interesującą trasą dla polskich przewoźników, szczególnie po oddaniu do użytku trasy Via Baltica. 
 
Wirtualnemedia

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *