TTG Polska Dziennik Turystyczny

Tajemnica zamku w Niedzicy

Ostatnio (jako pilot wycieczek) wiele wędrowałem po krajowych walorach turystycznych, stąd ogrom obserwacji i często zaskakujacych konstatacji. Jedną z nich jest … szarlotka zamkowa serwowana w zupełnej tajemnicy na Zamku w Niedzicy !

W podziemiach obleganej przez turystów zabytkowej warowni z 1330 r.  znajduje się piwniczna kawiarnia. Lokal gastronomiczny, w którym podawane jest ciasto pieczone w zamkowej kuchni. Suto posypane cukrem pudrem, przedziela nadzienie z masy jabłkowej. Wydawałoby się, że to typowa szarlotka, ale nic bardziej złudnego. Jej zapach i smak pozwalają sądzić, że wśród różnych tajemnic zamkowych także ta dotycząca wypieku ciasta musi być bardzo pilnie strzeżona.

Tajemne wydają sią być też przyczyny, dla których tak niewielu zwiedzających wie o specyficznym cieście wyrabianym na Zamku w Niedzicy.

Zdaniem uczestników wycieczki z Łodzi, ten szczególny wypiek z powodzeniem mógłby stać się dodatkową – kulinarną – atrakcją turystyczną. Podobnie jak kazimierzowskie koguty, toruńskie pierniki, czy papieskie kremówki.

JAJ

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *