TTG Polska Dziennik Turystyczny

Trentino: Świat śniegu

Ski Area San Martino di Castrozza
Fot. Alessandro Faedda

Narciarstwo alpejskie, snowboard i narciarstwo klasyczne – od grudnia do kwietnia z nowymi udogodnieniami w ośrodkach narciarskich!

Zima w Trentino to opowieść o wielu twarzach i wielu zaletach. Do dyspozycji gości pozostaje 227 wyciągów narciarskich, jednych z najnowocześniejszych w Alpach, obsługujących 800 km stoków. Gwarantowany poziom zaśnieżenia tych stoków to 90% aż od grudnia do kwietnia. Większość terenów narciarskich Trentino skupiają dwa duże obszary. Pierwszy z nich to Dolomiti Superski – największa karuzela narciarska na świecie, obejmujący tereny narciarskie Val di Fassa, Val di Fiemme i San Martino di Castrozza-Passo Rolle. Z kolei Skirama Dolomiti Adamello Brenta obejmuje obszar narciarski Campiglio Dolomity Brenta – największy w Trentino.

Wszystkich miłośników białego szaleństwa i dobrej zabawy zapraszamy na otwarcie sezonu narciarskiego 2023/24 na stokach w Val di Sole. W dniach 1-9 grudnia 2023 organizowany jest wyjazd do Malè, gdzie gościć nas będzie Hotel Liberty ***. Osoby zainteresowane wyjazdem mogą skorzystać z formularza zgłoszeniowego pod adresem: https://coccinella.szef.co/formularze/valdisole-zima-2023 (w formularzu znajdą Państwo warunki wyjazdu).

Wiadomości ze skiarea

Wiele ważnych zmian dotyczy wszystkich obszarów ośrodka narciarskiego Campiglio – Dolomiti di Brenta. Przekwalifikowanie, modernizacja, ulepszenie mające na celu zrównoważony rozwój. Na obszarach Prà Rodont i Doss del Sabion stary system wyciągów narciarskich został zastąpiony nową i bardziej nowoczesną 10-osobową kolejką linową, odnowiono stacje dolinowe i górskie, harmonizując je z otaczającym krajobrazem oraz przebudowano i rozbudowano Rifugio – Ristorante Bar Doss del Sabion, na wysokości 2101 metrów nad poziomem morza. Nowa jednokablowa, automatyczna, odłączana kolejka linowa, z ciągłym ruchem, obejmuje odcinek od Prà Rodont do szczytu. Spośród 53 nowych kabin, jedna jest wyposażona w przezroczystą podłogę, co pozwala cieszyć się wrażeniem „zawieszenia w przestrzeni”. Podczas projektowania systemu szczególną uwagę zwrócono na jak najlepszą integrację z otoczeniem (mniejsza liczba podpór i kabin). Następnie całkowicie przerobiono dwie stacje początkowe i końcowe, które miały wtapiać się w środowisko naturalne. Po opuszczeniu wyciągu można bezpośrednio dotrzeć do stoków lub wjechać ruchomymi schodami lub windą do zupełnie nowego Rifugio Doss del Sabion. Obiekt ten, będący od otwarcia w 1969 r. punktem odniesienia dla narciarzy szukających orzeźwienia, został obecnie rozbudowany i stał się bardziej użyteczny dzięki powstaniu baru z widokiem na Dolomity Brenta, nowego bistro na drugim piętrze oraz tarasu, na którym można zjeść lunch „na świeżym powietrzu”, aby podziwiać wyjątkową panoramę 360 stopni, która rozciąga się od Dolomitów Brenta po masywy Adamello i Presanella. Powstająca w obiekcie restauracja jest zupełnie nowym konceptem. Zagwarantuje gościom ekskluzywne wrażenia, m.in. dzięki panoramicznym oknom i wielowymiarowym nawiązaniom do regionu – także w kuchni, która skupi się na promocji lokalnych produktów. W projekcie zwrócono również uwagę na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery i wyposażono w systemy fotowoltaiczne na dachu w celu zmniejszenia zużycia energii.

W Madonnie di Campiglio, gdzie nadal można korzytsać z karnetów „pay per use”, w ośrodku Campo Scuola wprowadzono automatyczny system naśnieżania.

Zainstalowano go także na stoku Belvedere, który dodatkowo przeszedł ogólną zmianę wyglądu, mającą na celu dostosowanie szerokości i zmniejszenie, w początkowej części, nachylenia stoku, aby ułatwić narciarzom powrót do doliny.

W Passo Tonale wcześniejszy wyciąg krzesełkowy został zastąpiony przez wyciąg z 6-osobowymi krzesełkami.

Paganella również ogłasza zmiany na nadchodzący sezon narciarski. W obozie szkoleniowym w Laghet di Andalo, historyczny dwuosobowy wyciąg krzesełkowy zostanie uzupełniony o nowoczesną i funkcjonalną 10-osobową demontowalną kolejkę linową o nazwie „Baby Express”. Nowy wyciąg, o długości 395 m i przewyższeniu 113 m, będzie obsługiwał nowy odcinek niebieskiej trasy dla początkujących, który zaczyna się od „Ferna” i łączy się ze stokiem Laghet. Natomiast w snowparku Dosson, po wcześniejszej rozbudowie, zostaną zainstalowane nowe elementy dedykowane snowboardzistom i freeriderom.

Paganella Ski inwestuje w energię odnawialną: trzy systemy fotowoltaiczne zostały zainstalowane na dachach: dolnej stacji kolejki linowej Dosson-Selletta, Family Chalet Dosson i biur administracyjnych położnych w wiosce. Pozwoli to na wyprodukowanie około 500 000 kWh odnawialnej energii rocznie, czyli tyle, ile zużywa się na działanie wyciągów narciarskich w sezonie letnim, od maja do października.

Val di Sole
Fot. C. Baroni

Przemieszczając się na wschód – Alpe Cermis odnowiło kabiny na trasie z Cavalese do Doss Laresi, podczas gdy w Latemar Ski Center odnowiono system naśnieżania, podobnie jak w San Marino, gdzie zainstalowano 20 armatek śnieżnych nowej generacji. Wprowadzenie technologii do zarządzania automatycznymi systemami naśnieżania to wspólny mianownik działań podejmowanych w regionie narciarskim Val di Fassa, które może nie są bezpośrednio odczuwalne przez użytkowników, ale mają na celu zwiększenie przyjemności i bezpieczeństwa na trasach Dolomitów, gdzie pod koniec lutego 2024 r. na stoku LaVolata w Passo San Pellegrino odbędzie się Puchar Świata w narciarstwie alpejskim kobiet.

Na Ciampedìe trwa rozbudowa toru do boardercrossu oraz stoków Cigolade i Tomba. Co więcej, tutaj również wiele ze stoków zostało wyposażonych w nowy systemem naśnieżania.

Dla tych, którzy nie mogą doczekać się założenia nart, od 25 listopada do 23 grudnia można skorzystać z promocji Superpremiére: 4 noce w cenie 3, 4-dniowy karnet narciarski w cenie 3-dniowego, 4 lekcje jazdy na nartach w cenie 3 (obowiązuje w obiektach biorących udział w promocji).

Natychmiast na trasie

Od 7 grudnia 2023 r. do 1 kwietnia 2024 r., w soboty i niedziele, dzięki usłudze FlySki Shuttle, główne ośrodki narciarskie w Trentino będą połączone bezpośrednimi transferami z lotniskami: Werona, Bergamo Orio al Serio, Mediolan-Linate, Mediolan-Malpensa, Wenecja, Treviso, Bolzano oraz ze stacjami kolejowymi Wenecja-Mestre, Mediolan Centrale i Trydent. Ośrodki włączone w projekt to Val di Sole, Val di Fassa, Val di Fiemme, San Martino di Castrozza Passo Rolle Primiero i Vanoi smart, Madonna di Campiglio i Pinzolo. Więcej informacji: https://www.flyskishuttle.com/it/.

Dzień darmowej jazdy

Jeśli jesteś początkującym lub zaawansowanym narciarzem, sobota 16 grudnia jest datą, którą powinieneś zaznaczyć w swoim kalendarzu – to Dzień Darmowej Jazdy na Nartach. Tego dnia instruktorzy z wybranych szkół narciarskich Trentino będą do dyspozycji narciarzy na wszystkich poziomach zaawansowania na bezpłatne 2-godzinne lekcje grupowe dla dzieci w wieku od 4 lat i dorosłych. Zajęcia będą prowadzone z narciarstwa alpejskiego, snowboardu i narciarstwa klasycznego. Sprzęt i karnety również będą bezpłatne na czas trwania lekcji. Do potwierdzenia rezerwacji, wymagana będzie wpłata w wysokości 10 euro za osobę. Zebrana kwota zostanie w całości przekazana Sportabili, trydenckiemu stowarzyszeniu, które działa na rzecz popularyzacji narciarstwa wśród niepełnosprawnych dzieci. Każdy, kto zarezerwuje sobie weekend na udział w Free Ski Day, otrzyma dwudniowy karnet narciarski w cenie dziennego biletu. Aby wziąć udział, wystarczy skontaktować się z jedną ze szkół narciarskich w Trentino pod adresem: www.trentinosci.it/it/scuole.

Dolomiti Skisafari – Sellaronda Top Experience

Wyobraź sobie, że budzisz się o świcie w przytulnym górskim schronisku, a rześkie powietrze Dolomitów pieści twoją twarz. Przed tobą ośnieżone szczyty różowieją wraz ze wschodem słońca, zapowiadając niezapomniany dzień. Jest to doświadczenie, które czeka na Ciebie podczas Dolomiti Skisafari – Sellaronda Top Experience. To coś więcej niż zwykła wycieczka narciarska, to prawdziwa podróż przez „wielkie piękno” Dolomitów – przygoda, która zabierze Cię z jednej doliny do drugiej, odkrywając coraz to nowe i fascynujące krajobrazy. Podczas wycieczki istnieje możliwość zatrzymania się w różnych schroniskach na trasie, gdzie można skosztować lokalnych specjałów kulinarnych i cieszyć się ciepłym przyjęciem menedżerów.

Oferta obejmuje 6 noclegów w hotelu i 1 w schronisku (niepełne wyżywienie), 6-dniowy karnet narciarski Dolomiti Superski, wycieczkę narciarską w towarzystwie instruktorów szkół narciarskich Val di Fassa, plecak Val di Fassa, aperitif o zachodzie słońca i całodzienne doświadczenie Dolomiti Ski Sunrise „Wschód słońca.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *