TTG Polska Dziennik Turystyczny

Tryptyk himalajski 2006

Komentarz Artura Hajzera do ostatniego etapu wyprawy. Wyprawa pod kierownictwem Piotra Pustelnika (HiMountain Team), której celem jest wytyczenie nowej drogi na Broad Peak 8047 m n.p.m. dojechała do wioski Askole w Karakorum, skąd 27 czerwca wyruszyła piesza karawana tragarzy. Do wyprawy, z niewiadomych przyczyn nie dołączył w Pakistanie wspinacz kanadyjski – Don Bowie, który brał udział w dwóch poprzednich częściach tryptyku: w wyprawie na Cho Oyu (kwiecień 2006) i na Annapurnę (maj 2006). Himalaistom sprzyja najlepsza od ponad trzech dekad pogoda.

Karawana powinna dotrzeć do bazy wyprawy za ok. 5 dni. Być może nową drogę atakować będzie 3 a nie 4-osobowy, jak pierwotnie planowano, zespół: Pustelnik, Morawski, Hamor. Na trasie w kierunku bazy jest łącznie czworo Polaków i Słowak Peter Hamor.

Co ciekawe wyprawa dzieli się kosztami pozwolenia na wspinaczkę i kosztami utrzymania bazy ekspedycji ze wspinaczami z Hiszpanii i z dwójką Włochów (wspólna kuchnia, obsługa bazy i karawany itp.). W karawanie uczestniczy więc razem 13 himalaistów i kilkudziesięciu (ok. 80) tragarzy.

Jak stwierdza we wczorajszej relacji telefonicznej kierownik wyprawy Piotr Pustelnik warunki pogodowe w Karakorum w tym roku są wyjątkowo dobre. Według relacji zamieszczanych na portalach zagranicznych i przekazów weteranów wypraw w ten rejon, tak długotrwałej dobrej pogody nie notowano tu od 32 lat. Pierwsze ekspedycje odniosły już sukcesy.

Ryan Waters zdobył główny szczyt Broad Peak drogą normalną 25-go czerwca 2006 o godz. 10.27 To dobra wiadomość dla Polaków, którzy chcą aklimatyzować się na drodze normalnej oraz dla Kingi Baranowskiej(HiMountain Team) i Andrzeja Rusowicza, którzy chcą wejść tą drogą na szczyt główny. Droga normalna jest przetarta, zaporęczowana, stoją na niej 4 obozy. Jest to istotny ewenement. W 2005 roku kiedy Piotr Pustelnik osiągnął 10 lipca bazę pod Broad Peakiem poręczówki sięgały ledwie obozu I. W 2005 roku, w ciągu całego sezonu nikt nie pokonał drogi normalnej do szczytu głównego. Sezon 2006 zaczyna się inaczej. Pozostaje życzyć uczestnikom wyprawy aby pogoda była dalej taka dobra.

Część ekipy na odprawie w Ministerstwie Turystyki w Islamabadzie: http://www.explorersweb.com/sitemedia/TSthumbs/everest/20060625xwir4.jpg

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *