TTG Polska Dziennik Turystyczny

Turystyczne ekscytacje: Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński

Stare powiedzenie mówi „Być w Rzymie i Papieża nie widzieć?” To zupełnie tak jak odwiedzić Pekin i nie dotknąć Wielkiego Chińskiego Muru.

Łączna długość budowli wynosi niespełna 9000 km i  składa się odpowiednio z 6259,6 km – murów wzniesionych ludzką ręką, 2232,5 km – barier naturalnych, takie jak rzeki i wzgórza i 359,7 km rowu.

Parametry te należy  uznać za wyniki pomiaru całego systemu fortyfikacji, a nie za pomiar długości „muru”, gdyż ten, w postaci jednolitej konstrukcji nigdy nie istniał. Umocnienia w różnych epokach wznoszono w różnych miejscach, w zależności od bieżącej sytuacji politycznej; warunki naturalne powodowały, że część z nich budowano w tych samych, kluczowych punktach (np. na przełęczach górskich).

Najstarsze źródła tekstowe na  temat pierwszych umocnień  pochodzą z 656 r. p.n.e. i dotyczą murów królestwa Chu.

Pierwszy „Wielki mur” miał wznieść pierwszy cesarz Chin w III wieku p.n.e.; miała to być zarówno zapora przed najazdem, jak i symbol potęgi władcy.

W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Zapraszam do zapoznania się z krótkim materiałem filmowym i współczesnością tej wielkiej budowli. Budowli, która jest wielką atrakcja turystyczną. Jedyną atrakcją, którą widać z kosmosu.

(MDG)

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *