TTG Polska Dziennik Turystyczny

Turystyczny drogowskaz 2023: Malta

Malta
Fot. Unsplash

Malta ma historię sięgającą tysięcy lat. Cywilizacja na Malcie zaczęła rozwijać się ponad 7000 lat temu. W jaskini Għar Dalam odnaleziono ceramikę stworzoną przez człowieka z około 5000 r. p.n.e. Pierwsze większe budowle na Malcie – megalityczne świątynie zaczęto budować około 3600 r. p.n.e. Są one najstarszymi stojącymi budowlami w Europie i jednymi z najstarszych na świecie, są starsze niż piramidy w Egipcie.

Nigdy nie ma złej pory na wizytę na Malcie, kwiecień, maj i czerwiec oferują ciepłą pogodę, ale nie jest zbyt gorąco. Odwiedzający wczesną wiosną mogą również cieszyć się wspaniałym sezonem dzikich kwiatów i bujną zielenią wsi, wciąż zieloną po zimowym deszczu. Podczas gdy latem jest cudownie słonecznie, temperatury w ciągu dnia rzadko spadają poniżej trzydziestu stopni, co jest idealne dla miłośników plaży. Temperatury zaczynają lekko spadać we wrześniu, co powoduje przyjemnie ciepłe, ale nie uciążliwe temperatury w miesiącach od października do stycznia. Styczeń i luty to najzimniejsze miesiące. Niemniej jednak maltańskie zimy są nadal cudownie łagodne, z jasnoniebieskim niebem przez większość dni i temperaturami rzadko spadającymi poniżej 12 stopni. To sprawia, że ​​Wyspy Maltańskie są idealnym miejscem przez cały rok.

Malta to archipelag, oprócz głównej Malty wchodzą dwie zamieszkałe wyspy: Gozo i Comino, oraz kilka małych bezludnych wysepek.

Wypoczywając na Malcie warto popłynąć statkiem na Gozo i przepłynąć turystyczną łodzią na Comino. Oba te miejsca są przepiękne i warte odwiedzenia.

Gozo – wszystkie drogi tej wyspy prowadzą do stolicy – Viktorii. Do atrakcji stolicy można zaliczyć położoną na wzgórzu cytadelę, z której roztacza się widok na miasto i okolice. W jej wnętrzu znajduje się wiekowa Katedra Wniebowzięcia NMP. Viktoria to także malownicze uliczki, które na pamiątkowych zdjęciach prezentują się wspaniale szczególnie z uchwyconymi na nich czerwonymi budkami telefonicznymi.

Comino zajmuje powierzchnię 3,5 km². W drodze na wyspę można zobaczyć przybrzeżne jaskinie. Jednak najpiękniejszym miejscem, do którego warto dopłynąć jest zatoka Blue Lagoon. Wyspę  w związku z jej wielkością, można spenetrować pieszo. Comino to spokojna, kamienista wyspa, na której nie ma pędzących samochodów i tłumów wielkiego miasta. Kamieniste ścieżki doprowadzą do budynku dawnego szpitala , niewielkiego kościoła i do Wieży Świętej Marii. Wyspa sprawia wrażenie bezludnego miejsca. Jest tam jednak hotel a wyspę na stałe zamieszkuje kilkuosobowarodzina będąca jego obsługą.

Zaproszenie na ten ciepły i atrakcyjny archipelag, do obejrzenia na filmie.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *