TTG Polska Dziennik Turystyczny

Turystyczny drogowskaz 2023: Pieniny

Pieniny

Małopolska cudów przyrodniczych posiada wiele. Jednym z nich są Pieniny – pasmo górskie w łańcuchu Karpat, położone w południowej Polsce i północnej Słowacji, będące najwyższą częścią długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych.

Rozciągają się na długości ok. 30 km na wschód od przełomu Białki. Dwa przełomy Dunajca dzielą Pieniny na trzy części. Pieniny Spiskie (Hombarki), między doliną Białki a zamkiem Niedzickim. Pieniny Właściwe (nazywane też Środkowymi lub Centralnymi), między Czorsztynem oraz Małe Pieniny – rozciągające się między Dunajcem na wysokości Szczawnicy a przełęczą Rozdziele na wschodzie i jego dopływu – Białej Wody.

Skały budujące Pieniny powstały na dnie mórz w kilku epokach geologicznych począwszy od okresu Górnej kredy (ostatni okres ery mezozoicznej, czyli 66 mln lat temu).

Główną rzeką Pienin jest Dunajec i cały obszar Pienin znajduje się w jego zlewni (z południowo-wschodniego końca wody wpływają do Dunajca za pośrednictwem Popradu). Na odcinku od Dębna do Krościenka jego spadek wynosi 112 m. On też jest jedną z atrakcji tego pasma gór. Tu właśnie odbywają się sławne spływy Dunajcem, na które zaprasza Państwa prawdziwy Góral Szczawnicki.

Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *