TTG Polska Dziennik Turystyczny

Turystyka polska w globalnym rankingu

W prezentowanym w ubiegłym roku przez IPK International światowym rankingu, Polska została wyróżniona w dwóch kategoriach. W poziomie satysfakcji z podróży w miejscu docelowym i chęci polecenia odwiedzonej destynacji. Jak zmieniła się pozycja Polski jako turystycznej destynacji w globalnym rankingu dowiemy się pewnie podczas najbliższego święta turystyki w Berlinie.

W 2023 roku liczba podróży zagranicznych odnotowała imponujący dwucyfrowy wzrost rok do roku, stanowiąc ważki krok w powrocie do ilości podróży z 2019 roku. Wzrost o 33% w porównaniu z 2022 rokiem, mimo wzrostu kosztów podróży, świadczy o utrzymaniu wysokiego zainteresowania podróżami. Pozytywnymi sygnałami jest stopniowy powrót turystów z Azji oraz wzrost liczby wyjazdów wakacyjnych. Przewiduje się, że wywołany pandemią kryzys zakończy się pod koniec 2024 roku, a liczba podróży zagranicznych nadal będzie rosła dwucyfrowo.

Raport IPK World Travel Monitor® wskazuje na ponad 140 procentowy wzrost liczby podróży zagranicznych w Azji w 2023 roku. Pomimo niższego poziomu niż przed pandemią ta tendencja wzrostowa jest znacząca. Największą liczbę podróży zagranicznych zanotowano w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Hiszpania pozostaje wciąż najczęściej odwiedzanym miejscem, a Dubaj najwyżej ocenianym. Podróże wakacyjne stanowią 75% wszystkich podróży zagranicznych z dominacją wypoczynku w słońcu i na plaży. Natomiast samolot pozostał główną formą transportu, choć koszty takiej podróży wzrosły w 2023 roku.

Opracowując swój indeks IPK wziął pod uwagę wszystkie zagraniczne podróże wakacyjne na całym świecie pod względem zadowolenia z podróży, tego, czy podróżni poleciliby miejsce docelowe innym oraz ich chęci powrotu. Wśród pięciu najwyżej ocenianych kierunków za Dubajem znalazły się Malediwy, ubiegłoroczny zwycięzca, Republika Południowej Afryki i Abu Zabi. Natomiast Austria i Szwajcaria były najwyżej ocenianymi kierunkami w Europie.

ITB Berlin 2024 odbędą się w dniach 5-7 marca.

Autor: Agnieszka Nowak i Leszek Nowak (www.2ba.pl) na podstawie ipkinternational.com i itb.com

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *