Mamy wiele rodzajów turystyki, a ostatnio wraz z rozwojem dostępności miejsc i szlaków turystycznych dla osób niepełnosprawnych modna stała się turystyka wytchnieniowa.
Polega ona na kreowaniu pozytywnej zmiany i indywidualnego rozwoju uczestników, bazując na wykorzystaniu wyzwań w naturze jak np. trekking, spacery, czy spływ kajakowy oraz turystyka górska.
Taką formę turystyki realizuje między innymi Fundacja Ładne Historie realizując projekt pt. „Łączą nas góry”, w ramach którego udało się pozyskać sprzęt, zaprosić kadrę doświadczonych instruktorów i przewodników oraz wolontariuszy i ruszyć na szlaki górskie bez barier z osobami niepełnosprawnymi.
Ale to nie tylko chodzi o same osoby z różnymi niepełnosprawnościami, również ich opiekunowie, rodziny chętnie by odpoczęli od swoich podopiecznych i nabrali sił.
Dlatego też często programy takich imprez tworzy się w ten sposób, że niepełnosprawnych turystów przejmują instruktorzy, przewodnicy, trenerzy, animatorzy oraz wolontariusze i prowadzą z nimi różne zajęcia np. zwiedzanie, czy warsztaty, a opiekunowie i rodziny odpoczywają realizując w tym czasie swój program.
Podczas wrocławskich targów turystycznych MTT 2024 odbyła się również konferencja poświęcona tej formie turystyki.
Również podobną imprezę w dzień kobiet zorganizowano w Otwocku. Grupa mam dzieci niepełnosprawnych chcąc odpocząć od swoich pociech wybrała się na zwiedzanie pałacu w Otwocku Wielkim i okolicznościowy koncert.
Bartosz Karwacki