TTG Polska Dziennik Turystyczny

UE: Najwcześniej w październiku 2008 będą zniesione granice

W październiku 2008 roku możliwe będzie rozpoczęcie przyjmowania nowych krajów do strefy Schengen, a więc zniesienie kontroli na kolejnych wewnętrznych granicach Unii Europejskiej – obiecał w czwartek komisarz ds. wewnętrznych i sprawiedliwości Franco Frattini.

Pierwotnie planowano, że zniesienie kontroli na granicach z nowymi krajami Unii nastąpi jesienią 2007 roku. Opóźnienia – jak tłumaczy Komisja Europejska – wynikają z technicznych i legislacyjnych problemów w budowie bazy danych systemu Schengen, tzw. systemu informacyjnego SIS II, która jest warunkiem zniesienia granic.

"Jesteśmy gotowi zgodzić się na opóźnienie o rok, ale ani o jeden tydzień czy miesiąc więcej" – powiedział polskim dziennikarzom reprezentujący Polskę w Luksemburgu wicepremier, szef MSWiA Ludwik Dorn. "Polska nie przyjmuje do wiadomości takich rozwiązań, które zniesienie granic wewnętrznych przesuwałyby na 2009 rok" – podkreślił.

Frattini kilkakrotnie powiedział natomiast, że rozszerzenie strefy Schengen w 2008 roku będzie zależało także od gotowości nowych państw UE. "W czerwcu 2008 roku gotowy będzie system informacji Schengen, tzw. SIS II. Ale to nie jest jedyny warunek. Wówczas będą musiały być też gotowe nowe kraje, byśmy mogli stopniowo znosić granicę" – podkreślił Frattini.

Jak zapewnia szef MSWiA "Polska jest przygotowana do wejścia do Schengen jeszcze w 2007 roku". Niektórzy dyplomaci z nowych krajów z pewną nieufnością podchodzili jednak do zapewnień Frattiniego w sprawie dotrzymania przez Unię nawet o rok opóźnionej daty rozszerzenia Schengen.

Zdaniem ekspertów techniczne niemożliwe jest bowiem jednoczesne włączenie wszystkich 10 nowych państw do SIS II od czerwca 2008 roku, kiedy system – jak zapewnia KE – ma być gotowy.

Źródło: Puls Biznesu

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *