TTG Polska Dziennik Turystyczny

Uganda – perła Afryki

Uganda

Uganda jest jednym z niewielu krajów afrykańskich posiadającym mnóstwo atrakcji turystycznych takich jak: dzika przyroda, fascynująca kultura i zapierające dech w piersiach krajobrazy, dlatego też nazywana jest Perłą Afryki. Ugandę zamieszkuje wiele plemion afrykańskich charakteryzujących się bogatą kulturą, a Ugandyjczycy są ludźmi pełnymi gościnności i serdeczności.

W tym opracowaniu poznasz najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w Ugandzie, nazwaną onegdaj przez Winstona Churchilla Perłą Afryki.

Wodospad Murchisona

Wodospad Murchisona

Niezależnie od tego, czy wybierasz się statkiem w rejs po Nilu, Jeziorze Wiktorii, czy na safari, nie możesz przegapić Wodospadu Murchisona w północno-zachodniej części Ugandy. Tutaj możesz zobaczyć, jak ogromne masy wody przedzierają się przez wąski wąwóz, zanim rozbiją się o brzegi potężnymi, ryczącymi kaskadami. Oglądając ten zapierający dech w piersiach widok, możesz także zwiedzić obszar parku narodowego w Ugandzie, który otacza wodospad tworząc obszar ochrony wodospadów Murchisona [the Murchison Falls Conservation Area], gdzie zobaczyć można niektóre z ikon Afryki: lwy afrykańskie, słonie, lamparty, żyrafy, bawoły i wiele innych.

Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii

Jeśli naprawdę chcesz poznać serce Ugandy, zacznij od Jeziora Wiktorii, miejsca narodzin Nilu. Jest to nie tylko największe jezioro w Afryce i największe na świecie jezioro tropikalne, ale Jezioro Wiktorii szczyci się jednym z największych ekosystemów na świecie. Znaleźć tu można wiele naturalnego piękna i dzikiej przyrody – od malowniczych górskich widoków po wyspy, plaże, łodzie rybackie oraz różne gatunki ptaków i zwierząt. Warto w tym miejscu dodać, że ponad 90% gatunków ptaków występujących na obrzarze kontynentu afrykańskiego zamieszkuje terytorium Ugandy.

Jinja, Źródła Nilu

Jinja, Źródła Nilu

Podczas zwiedzania Jeziora Wiktorii warto odwiedzić kolonialne miasto Jinja, położone u źródeł rzeki Nil. Miasto Jinja uważane jest za „stolicę adrenaliny” w Afryce Wschodniej, gdzie możesz zobaczyć nie tylko początek najdłuższej i najbardziej znanej w historii rzeki na świecie, ale możesz także aktywnie spędzić czas korzystając z jazdy na rowerze górskim, raftingu, jazdy na quadach czy spływów kajakowych.

Wyspy Ssese

Wyspy Ssese

Wyspy Ssese stanowią główną atrakcję turystyczną w Ugandzie. Jest to grupa około 84 wysp rozsianych wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży Jeziora Wiktorii. Każda wyspa różni się rozmiarem, kształtem oraz egzotyczną florą i fauną. Tutaj możesz odpocząć w pięknej scenerii, zobaczyć szympansy, spacerować po piaszczystych plażach, jeździć konno i uprawiać windsurfing, a także zaprzyjaźnić się z członkami ludu Bantu i poznawać jego kulturę.

Kampala, stolica Ugandy

Kampala, stolica Ugandy

Odwiedzając miejsca w Ugandzie, nie możesz przegapić wizyty w stolicy kraju, Kampali. To miasto jest domem dla stałej społeczności emigrantów, oferujące wiele do obejrzenia i zrobienia. Możesz zwiedzić piękne świątynie, katedry, galerie sztuki i muzea, w tym popularne Muzeum Narodowe Ugandy. Możesz również odwiedzić rozliczne targowiska z odzieżą, żywnością i rękodziełem.

Grobowce Kasubi

Grobowce Kasubi

Będąc w Kampali warto odwiedzić Grobowce Kasubi. Jest to kompleks składający się z 35 budynków, w ważnym historycznie miejscu, stanowiącym pochówek czterech byłych królów Ugandy i innych członków ugandyjskiej rodziny królewskiej. Miejsce to pozostaje ważnym miejscem duchowym i politycznym, a także ważnym przykładem tradycyjnej architektury. Wycieczka pozwala zobaczyć ciekawe artefakty i poznać rytuały i tradycje największego plemiennego królestwa Ugandy, Królestwa Buganda, od którego zresztą pochodzi obecnie używana nazwa Perły Afryki.

Centrum Ndere

Centrum Ndere

Również w Kampali znajduje się Centrum Ndere, które jest doskonałym miejscem, aby doświadczyć tradycyjnego dla Ugandy barwnego tańca i muzyki. Centrum otwarte jest w niedziele, środy i piątkowe wieczory, oferując 700 miejsc w formie amfiteatru, w którym można zjeść kolację wraz ze spektakularnym pokazem kolorowych, pełnych energii tańców i muzyki, ukazujących żywą kulturę plemion ugandyjskich.

Rynek Owino

Rynek Owino

Jeden z największych rynków w regionie, Targ Owino (Owino Market), to obowiązkowe doświadczenie turystyczne podczas wizyty w Ugandzie. Położony w stolicy kraju, Kampali, ten tętniący życiem rynek jest pełen kolorów i lokalnego charakteru, gdzie znaleźć można szeroką gamy produktów, odzieży, rękodzieła oraz  pełnych życia sprzedawców i klientów.

Park Narodowy Bwindi

Park Narodowy Bwindi

Zapierające dech w piersiach widoki na góry, bujne krajobrazy i bogactwo afrykańskiej przyrody to tylko kilka powodów, dla których Park Narodowy Bwindi Impenetrable jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Ugandzie. Park jest domem dla niektórych z ostatnich na świecie goryli górskich. Park oferuje wiele szlaków wycieczek trekkingowych, na które warto się wybrać i dopasować się do swojego poziomu umiejętności lub preferencji, a które pozwolą ci doświadczyć czystego piękna tego miejsca i zobaczyć goryle górskie z bliska w ich naturalnym środowisku.

Park Narodowy Królowej Elżbiety

Park Narodowy Królowej Elżbiety

Park Narodowy Królowej Elżbiety jest jak półmisek ze wszystkimi daniami Afryki. Tutaj możesz spróbować wszystkiego, co afrykańskie – różnorodne siedliska i egzotyczną przyrodę. Mokradła, lasy i łąki sawanny oferują mnóstwo okazji do zobaczenia słoni, lampartów, hipopotamów, szympansów, żyraf i lwów wspinających się po drzewach. Dostępne są różne safari, rejsy po jeziorze, a nawet wycieczki balonem na ogrzane powietrze, wszystko po to abyś mógł odkryć ten niesamowity obszar.

Słone Jezioro Katwe

Słone Jezioro Katwe

Jeśli jesteś już w Parku Narodowym Królowej Elżbiety, powinieneś rozważyć zarezerwowanie miejsca na swojej trasie na jedną z najbardziej malowniczych przejażdżek w Ugandzie, Explosion Crater Drive. Zajmuje to około 2,5 godziny, ale warto poświęcić ten czas. Nie tylko będziesz miał okazję zobaczyć dziką przyrodę, taką jak bawoły i słonie, ale także wspaniałe widoki na naturalne atrakcje, takie jak Kratery Katwe stanowiące grupę kraterów, które z biegiem czasu przekształciło się w słone jeziora lub bujne łąki, Góry Księżycowe, Jeziora Kraterowe, Góry Błękitne Konga i Jezioro Edwarda.

Kanał Kazinga

Kanał Kazinga

Rejs łodzią po malowniczym kanale Kazinga w Parku Narodowym Królowej Elżbiety w Ugandzie to kolejny sposób na zobaczenie niesamowitej przyrody i wspaniałej scenerii. Gdy łódź przepływa przez kanał Kazinga, można zobaczyć bawoły afrykańskie, hipopotamy, krokodyle nilowe, słonie i liczne gatunki ptaków.

Park Narodowy Mgahinga Gorilla

Park Narodowy Mgahinga Gorilla

Chociaż żyje tu tylko jedna rodzina goryli, Park Narodowy Mgahinga Gorilla oferuje wspaniałe wycieczki trekkingowe, podczas których można podziwiać niesamowite widoki na góry Virunga, lasy bambusowe, wulkany i zagrożoną wyginięciem złotą małpę.

Jezioro Mutanda

Jezioro Mutanda

Jezioro Mutanda, znajdujące się w pobliżu Parku Narodowego Mgahinga Gorilla, w regionie Wielkich Jezior Afrykańskich, jest jednym z klejnotów Ugandy. To piękne jezioro otoczone jest górami Wirunga i usiane bujnymi wyspami. Obserwować tu można dziką przyrodę, w tym bogactwo świata ptaków, pływanie kajakiem, wędkowanie, piesze wycieczki, jazdę na rowerze i trekking z ludem Batwa, rdzenną ludnością pobliskiego lasu.

Ziwa - Rezerwat nosorożców

Ziwa – Rezerwat nosorożców

To sanktuarium, położone na północ od Kampali, w miejscowości Nakasongola. Rezerwat Ziwa jest domem dla jedynej w Ugandzie populacji dzikich nosorożców, ale to nie wszystko, co oferuje. Malownicze spacery na łonie natury, rejsy kajakiem i wycieczki trekkingowe z przewodnikiem nagrodzą Cię widokami hipopotamów, krokodyli, dużych antylop i ponad 250 różnych gatunków ptaków.

Równik

Równik

Wizyta w Ugandzie to wyjątkowa okazja, aby stanąć na równiku i znaleźć się na dwóch półkulach Ziemi jednocześnie. Uganda jest jednym z nielicznych krajów na świecie, które przecina równik. Najlepszy punkt orientacyjny Równika w Ugandzie znajduje się na drodze Kampala – Masaka, gdzie znajduje się również kilka restauracji i sklepów z rękodziełem i pamiątkami. Inne znaczniki równika w Ugandzie znajdują się w Parku Narodowym Królowej Elżbiety i niedaleko Entebbe.

Ogrody botaniczne w Entebbe

Ogrody botaniczne w Entebbe

Miejscowi twierdzą, że kręcono tu oryginalne filmy o Tarzanie, ale czy to prawda? Ogród botaniczny Entebbe to wspaniałe miejsce piękna natury i odkryć przyrodniczych, w którym można znaleźć liczne drzewa, kwiaty, motyle, małpy, wiewiórki i ptaki. Położony w pobliżu Jeziora Wiktorii, ten 40-hektarowy (98 akrów) kompleks ogrodowy to powiew świeżego powietrza, w którym można zorganizować piknik, spacerować po lesie deszczowym lub po prostu obserwować ptaki.

Park Narodowy Gór Rwenzori

Park Narodowy Gór Rwenzori

Jeśli chcesz doświadczyć najbardziej niezwykłego i naturalnego piękna Ugandy, wizyta w Parku Narodowym Gór Rwenzori jest obowiązkowa. Dom „Gór Księżycowych”, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oferuje oszałamiającą scenerię składającą się z wodospadów, jezior, rzek, lodowców i lasów, które są schronieniem dla wielu gatunków ptaków i niezwykłych kameleonów. Wędrówki, wspinaczka górska i wizyty kulturalne w wiosce Ruboni to tylko niektóre z ekscytujących rzeczy, które możesz tu robić.

Katedra Rubaga

Katedra Rubaga

Jeśli lubisz piękno architektury, katedra Najświętszej Marii Panny Rubaga w Kampali, powszechnie nazywana Katedrą Rubaga, jest warta odwiedzenia. Ta zabytkowa katedra, zbudowana w 1914 roku, znajduje się na wzgórzu z widokiem na stolicę. Bezpłatna wycieczka z przewodnikiem daje możliwość zobaczenia atrakcyjnego wnętrza, imponujących witraży i artefaktów. Znajdują się tu również dwa grobowce zawierające szczątki pierwszego afrykańskiego arcybiskupa diecezji Kampali i pierwszego afrykańskiego biskupa katolickiego.

Park Narodowy Mount Elgon

Park Narodowy Mount Elgon

Park Narodowy Mount Elgon, będący domem dla wygasłego wulkanu, od którego pochodzi nazwa, oferuje różnorodne krajobrazy, dziką przyrodę i atrakcje. Możesz spacerować po wrzosowiskach lub wędrować przez gęste, wiecznie zielone bambusowe lasy, aby zobaczyć wspaniałe wodospady, oszałamiające szczyty, ciekawe rośliny, fascynujące ptaki i naczelne, takie jak małpa niebieska i małpa colobus. Jeśli masz szczęście, możesz zobaczyć hienę, bawoła, a nawet nieuchwytnego lamparta.

Wodospady Sipi

Wodospady Sipi

Nazwane na cześć dzikiego banana, który rośnie w pobliżu, Wodospady Sipi są popularnym miejscem położonym we wschodniej Ugandzie, na granicy Parku Narodowego Mount Elgon. To seria trzech wodospadów, oferujących spektakularne widoki, bez względu na to, jak na nie patrzysz, niezależnie od tego, czy wspinasz się na szczyt, czy schodzisz w dół. W pobliżu można również odwiedzić farmy kawy, zwiedzić jaskinie lub wybrać się na spacer na łonie natury.

Park Narodowy Semuliki

Park Narodowy Semuliki

Być może jest to jeden z najnowszych i najmniejszych parków narodowych w Ugandzie, ale też Park Narodowy Semuliki oferuje zachwycające piękno i mnóstwo atrakcji, w tym najsłynniejsze gorące źródła Sempaya. Po obejrzeniu, jak wrzące, gorące źródła zamieniają się w parującą mgiełkę, możesz wybrać się na wędrówkę po lesie, aby zobaczyć liczne gatunki ptaków i egzotyczne zwierzęta, takie jak latające wiewiórki, rude małpy, antylopy karłowate i zagrożony wyginięciem gatunek endemiczny bocianatrzewikowatego.

Wodospady Ssezibwa

Wodospady Ssezibwa

Wodospady Ssezibwa to coś więcej niż „tylko” wspaniałe wodospady. Wodospady te są częścią niesamowicie pięknej oazy na obrzeżach Kampali, która jest przesiąknięta legendą, historią i kulturą. Mieszkańcy królestwa Bugandy mogą opowiedzieć, jak setki lat temu kobieta urodziła dwie rzeki, które opływają tu spokojną wyspę. Inni powiedzą Ci, że okolice wodospadów Ssezibwa to idealna ucieczka od zgiełku stolicy.

Jezioro Bunyonyi

Jezioro Bunyonyi

Miejscowi nazywają to jezioro „miejscem wielu ptaków”, ale wielu turystów nazywa to rajem. Nic dziwnego, że ze swoimi 29 wyspami, tarasowymi zboczami wzgórz, uroczymi nadmorskimi miasteczkami i atrakcyjnymi kurortami jezioro Bunyonyi przyciąga ludzi z całego świata. Wielu turystów safari wybiera jezioro Bunyonyi jako bazę wypadową, z uwagi na piękne, spokojne i relaksujące otoczenie. Ponadto jezioro oferuje możliwość uprawiania sportów wodnych i obserwowania ptaków, podczas gdy pobliskie miejscowości oferują barwne targi i atrakcje kulturalne.

Pałac Lubiri

Pałac Lubiri

Miłośnicy historii i architektury mogą docenić wizytę w Pałacu Lubiri, siedzibie byłego króla Bugandy. Ten kopułowy budynek w stylu kolonialnym, położony jest na wzgórzu z widokiem na Kampalę. Oryginalne zabudowania pałacowe zostały zniszczone w 1966 roku, w bitwie pod Mengo. Dziś Pałac oferuje możliwość zwiedzania wnętrz z przewodnikiem, gdzie podczas wycieczek można obejrzeć np. sale tortur i dowiedzieć się więcej o historii i kulturze Ugandy.

Malowidła skalne Nyero

Malowidła skalne Nyero

Niecodziennie masz okazję zobaczyć prehistoryczne malowidła naskalne. Jeśli jesteś w Ugandzie, koniecznie wybierz się na wycieczkę do miasta Kumi, aby zobaczyć malowidła naskalne Nyero. Obejrzenie ich jest warte wysiłku wędrówki. Te piękne, dobrze zachowane prehistoryczne malowidła, znalezione w trzech oddzielnych schroniskach skalnych, przedstawiają koncentryczne kręgi, zwierzęta i łodzie.

Wraz ze wszystkimi atrakcjami turystycznymi Uganda pochwalić się może niezwykle łagodnym i zrównoważonym klimatem, a także czymś absolutnie wyjątkowym, a mianowicie wspaniałą kuchnią i niezwykłymi potrawami, które sprawiają, że ludzie celowo podróżują do Ugandy, aby ich tylko zasmakować.

Uganda to cudownie natualne i zawsze świeże jedzenie, takie jak wyjątkowo słodkie ananasy, matooke (tropikalna odmiana bananów), jackfruits (owoce drzewa chlebowego), banany, awokado, kurczak na parze znany jako kurczak luwombo (gnut luwombo), rolex (rodzaj ugandyjskiego street food), bushera (kasza jaglana), bongo (sfermentowane mleko), lokalne pyszne piwo, świeże mleko, nie zapominając o świeżych tilapiach z jeziora Wiktorii. Smak naturalnego ugandyjskiego jedzenia sprawi, że będziesz tęsknić aby znów powrócić do tego wyjątkowego kraju aftykańskiego, jakim jest to Uganda – Perła Afryki.

źródło: DSBJ Group

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *