TTG Polska Dziennik Turystyczny

USA: senat przyjął zapis o zniesieniu wiz dla Polaków

Amerykański Senat większością głosów przyjął w czwartek wieczorem (czasu amerykańskiego) nową ustawę imigracyjną, w której znajduje się m.in. zapis o zniesieniu wiz dla Polaków. Ustawa została przyjęta przez senatorów stosunkiem głosów 62:36.

Po głosowaniu w Senacie, ustawa zostanie przekazana specjalnemu gremium – tzw. konferencji, w skład której wchodzą przedstawiciele obu izb Kongresu USA. Mają oni uzgodnić wspólny tekst dokumentu, który po ratyfikowaniu przez Izbę Reprezentantów i Senat, zostanie podpisany przez prezydenta. Negocjacje w ramach konferencji mogą jednak okazać się trudne ze względu na sprzeciw Izby wobec senackiej wersji ustawy.
 
Decyzję Senatu niemal natychmiast z zadowoleniem przyjął prezydent USA George W. Bush. W oświadczeniu Białego Domu, opublikowanym niedługo po głosowaniu, Bush przypomniał, iż pierwszy krok na takiej "drodze dialogu narodowego" zapoczątkowała Izba Reprezentantów w końcu zeszłego roku. "Obecnie działania w tej ważnej sprawie podjął Senat" – zaznaczył prezydent USA, dodając że liczy na współpracę obu izb Kongresu i powstanie nowej ustawy, pod którą mógłby złożyć podpis. Ustawa w ostatecznej formie prawdopodobnie powstanie jednak nie wcześniej niż jesienią obecnego roku.

Wirtualne Media

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *