TTG Polska Dziennik Turystyczny

W Bielsku-Białej otwarto Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO
Fot. Studio Filmów Rysunkowych (facebook.com/studiofilmowrysunkowych/)

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych jest połączeniem nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki i ma być miejscem, które łączy pokolenia.

Główną atrakcją OKA jest interaktywna wystawa stała zlokalizowana na dwóch kondygnacjach budynku. Całość ekspozycji została zaprojektowana tak, by przeprowadzić zwiedzających przez najważniejsze zagadnienia związane z historią Studia Filmów Rysunkowych, ale przede wszystkim by zapoznać ich z procesem tworzenia klasycznej animacji rysunkowej.

Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się jak powstaje film rysunkowy: od pierwszej postawionej kreski, przez stworzenie postaci, tła, aż po ożywienie i udźwiękowienie obrazu, jak również samodzielnie wcielić się w rolę reżysera i stworzyć własną animację. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO to również: wystawy, Kino Kreska – kino dla dużych i małych, amfiteatr, zajęcia edukacyjne i wydarzenia artystyczne.

– Celem, który przyświecał nam podczas tworzenia Centrum Bajki i Animacji OKO było podtrzymanie tradycji oraz w ciekawy, nowoczesny sposób opowiedzenie kilkudziesięcioletniej historii bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Chcieliśmy zaciekawić najmłodszych gości, którzy być może dopiero u nas po raz pierwszy zetkną się z takimi bohaterami, jak Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka, czy Smok Wawelski, a u ich rodziców czy dziadków obudzić te najmilsze wspomnienia z dzieciństwa. OKO to edukacyjna platforma międzypokoleniowa, gdzie nasi goście będą mieć możliwość uczyć się poprzez zabawę, wykorzystując najnowocześniejsze techniki multimedialne. Tu wszystko jest możliwe i każdy może być kim chce, ale co by się nie działo – kończy się happy endem. To największa tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale również w tej części Europy – mówi Karolina Lorenc, zastępca dyrektora do spraw organizacyjnych Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

W uroczystości otwarcia Centrum wzięła udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska.

– Reksio, Smok Wawelski czy Bolek i Lolek to bajki, na których się wychowaliśmy. To one rozbudzają marzenia i naszą wyobraźnię. Przekształcenie Studia Filmów Rysunkowych w państwową instytucję kultury było bardzo dobrą decyzją. Dzięki niej możemy wspólnie tworzyć i wspierać polską animację, która jest naszym dziedzictwem. Mam nadzieję, że otwierane dziś Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO będzie miejscem wielu fascynujących doznań dla ludzi z całej Polski, a także Europy, zaś dla odwiedzających je najmłodszych stanie się inspiracją do tworzenia własnych ścieżek artystycznej karier – powiedziała wiceminister kultury Marta Cienkowska.

Budowa Centrum rozpoczęła się w lutym 2022 roku. Obiekt powstał tuż przy zabytkowej Wili Rotha z 1880 roku, która od końca lat 40. ubiegłego wieku jest siedzibą Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Pierwotnie miał być gotowy w grudniu 2023 r., jednak terminu tego nie udało się dotrzymać. Całkowity koszt inwestycji – łącznie z remontem siedziby wytwórni – wyniósł ok. 41 mln zł i został sfinansowany ze środków pochodzących z tzw. funduszy norweskich, czyli MF EOG (Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Bielsko-Biała.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej rozpoczęło działalność 1 września 1947 roku jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych, działające przy redakcji Trybuny Robotniczej. Jego założycielami byli bracia Zdzisław i Maciej Lachur oraz Władysław Nehrebecki, Leszek Lorek, Alfred Ledwig, Mieczysław Poznański, Aleksander Rohoziński, Wiktor Sakowicz, Rufin Struzik i Wacław Wajser.

W Studiu stworzono ponad tysiąc filmów, w tym słynne bajki dla dzieci: „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Porwanie Baltazara Gąbki” czy „Przygody Błękitnego Rycerzyka”.1 kwietnia 2011 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w wyniku komercjalizacji państwowej instytucji filmowej, zostało przekwalifikowane w Studio Filmów Rysunkowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2015 r. przekształcono je w państwową instytucję kultury.

W weekend otwarcia (25-26 maja) Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO dla gości – tych najmłodszych i nie tylko – przygotowano wiele atrakcji. W amfiteatrze odbyła się premiera książki „Kocia Szajka i zaginione bajki”, połączona ze spotkaniem autorskim z Agatą Romaniuk – twórczynią serii o czworonożnych detektywach. Natomiast w sali kinowej został pokazany pilotażowy odcinek serialu „Bystre Oczka” – nowej produkcji Studia Filmów Rysunkowych. Odbyły się także warsztaty filmowe, gry terenowe oraz koncerty.

Więcej informacji: www.sfr.pl/centrum-oko

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *