TTG Polska Dziennik Turystyczny

W co trzeciej rodzinie dzieci nie wyjechały na wakacje

Jak wynika z sondażu CBOS, w co trzeciej rodzinie w Polsce (34%), w której są dzieci w wieku szkolnym, żadne dziecko nie wyjechało w tym roku na wakacje. Natomiast, co dziesiąta rodzina (10 proc.) wysłała na wakacje tylko niektóre ze swoich dzieci.

Prawie połowa ankietowanych z gospodarstw, w których są uczniowie (46 proc., o 8 punktów więcej niż przed rokiem), deklaruje, że wszyscy oni wyjechali co najmniej na tydzień, 9 proc. twierdzi, że tylko niektórzy wyjechali (wzrost o jeden punkt), a 45 proc. (spadek o 9 punktów) przyznaje, że żaden uczeń nie wypoczywał poza domem tak długo.

Odpoczynek zapewniali dzieciom przede wszystkim rodzice z wyższym wykształceniem, mieszkający w dużych i wielkich miastach, dobrze oceniający własne warunki materialne. W domu pozostały głównie dzieci mieszkańców wsi, respondentów o najniższych dochodach, źle oceniających własne warunki materialne – podał CBOS.

Głównym powodem, dla którego zrezygnowano z wakacyjnego wyjazdu był brak pieniędzy – odpowiedziało tak 76 proc. badanych. 30 proc. wskazało na brak zorganizowanych form wyjazdu, 28 proc. uważa zaś, że dzieci są zbyt małe na samodzielny wyjazd. Co szósty ankietowany (16 proc.) podał, że uczniowie nie wyjeżdżali, bo byli potrzebni do pomocy w domu; co siódmy (14 proc.) jako powód wskazał podjęcie przez nich pracy zarobkowej; co jedenasty (9 proc.) twierdzi, że wyjazd na wakacje jest uczniom z jego rodziny niepotrzebny. Cztery procent respondentów tłumaczy pozostanie dzieci w domu złym stanem ich zdrowia, jeden procent – obowiązkami szkolnymi (egzaminy, praktyki). Nikt nie podał, że uczniowie spędzali wakacje w domu za karę (z powodu złego zachowania lub złych wyników w nauce).

W czasie tegorocznych wakacji pracowało zarobkowo 33 proc. młodzieży w wieku 16-19 lat, 11 proc. w wieku 13-15 lat i 4 proc. dzieci w wieku 7-12 lat. Ogółem pracował co czwarty uczeń (25 proc.).

95 proc. respondentów jest przeciwna wakacyjnej zarobkowej pracy dzieci najmłodszych w wieku 7-12 lat, 66 proc. przeciwna jest pracy dzieci w wieku 13-15 lat. 85 proc. respondentów popiera wakacyjną pracę młodzieży w wieku 16-19 lat.

Sondaż przeprowadzono 8-11 września na 937-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: Wirtualne Media

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *