TTG Polska Dziennik Turystyczny

W Poznaniu uruchomiono e-urząd

W Poznaniu, by uzyskać odpis aktu stanu cywilnego, nie trzeba wychodzić z domu – wystarczy komputer i dostęp do Internetu. Miasto wprowadziło pierwszą w Polsce w pełni elektroniczną usługę administracyjną.

Jak pisze gazeta.pl, za pośrednictwem komputera z dostępem do Internetu (i, co ważne, bez konieczności posiadania cyfrowego podpisu, którego termin wprowadzenia Sejm przesunął właśnie na 2008 rok) każdy mieszkaniec Poznania urodzony w tym mieście może zamówić do domu odpis aktu stanu cywilnego. A to nie koniec – zamawiający ma również możliwość uiszczenia opłaty skarbowej w formie elektronicznej za pomocą karty płatniczej lub przelewem z elektronicznego konta. Taki dokument zamówiony w poznańskim USC w ciągu góra czterech dni dostarczy nieodpłatnie goniec. Termin mógłby być o wiele krótszy, ale nie pozwalają na to przepisy ustawy o opłacie skarbowej, które nakazują urzędowi "podjąć działanie w danej sprawie" dopiero po wpłynięciu należności na konto urzędu.

Praktyczne korzystanie z usługi jest bardzo proste: jest ona dostępna w katalogu e-usług na stronach Miejskiego Informatora Multimedialnego (www.city.poznan.pl) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Cała transakcja do złudzenia przypomina zakupy w sklepie internetowym.

Projekt powstał przy współpracy władz miasta z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i przy wykorzystaniu tzw. PIAP-ów, czyli publicznych punktów dostępu do Internetu, w których mieszkańcy mogą nieodpłatnie korzystać z szerokopasmowego dostępu do sieci. Takich punktów jest już w Poznaniu 25, a docelowo ma być 34. – Dzięki temu żaden z mieszkańców nie będzie wykluczony z dostępu do dobrodziejstw e-administracji – mówi sekretarz miasta Piotr Kołodziejczyk.

To nie pierwsza e-usługa, którą realizuje Poznań w ramach budowy elektronicznej administracji publicznej: uruchomiono tu już m.in. możliwość rejestracji działalności gospodarczej przez Internet, pierwszą w Polsce wyszukiwarkę grobów na cmentarzach komunalnych i internetową giełdę używanych podręczników.

Źródło: gazeta.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *