TTG Polska Dziennik Turystyczny

W Rzymie brakuje pracowników sezonowych

Rzym
Fot. Unsplash

Tego lata w Rzymie brakuje jednego pracownika na trzech. Na problem niedoboru pracowników sezonowych w stolicy zwraca uwagę Narodowe Stowarzyszenie Przemysłu i Usług, które przeprowadziło badanie wśród 500 firm działających na terenie miasta.

Około 70% firm skarży się na brak pracowników, raportując ok 35% niedoboru personelu, a najwyższe wartości odnotowuje się w sektorze hotelarskim i turystycznym, gdzie braki sięgają aż 50%.

Jakie są przyczyny braku pracowników?

40% badanych nie zamierza rezygnować z wakacji letnich, podczas gdy 22% stwierdziło, że harmonogram pracy, z jednym dniem wolnym w tygodniu, oznaczałby zbyt dużą stratę czasu wolnego – wskazują wyniki badania.

Kolejne 20% „woli zdobywać doświadczenia za granicą, zwłaszcza poświęcając się nauce języków”, podczas gdy pozostałe 18% kandydatów odmówiło pracy z „nieokreślonych powodów osobistych”.

Aby odwrócić tę tendencję, stowarzyszenie proponuje między innymi „bonus edukacyjny” dla osób poniżej 25. roku życia, dzięki któremu przyjęcie oferty pracy sezonowej powodowałoby zmniejszenie opłat za studia.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *