TTG Polska Dziennik Turystyczny

W tym roku były bezpieczniejsze wakacje

Z przedstawionych przez wicepremiera Ludwika Dorna danych wynika, że w całym kraju w tym okresie przestępczość spadła o 10 proc., rozboje i kradzieże – o ponad 20 proc., kradzieże samochodów – o ponad 33 proc.

Komendant główny policji Marek Bieńkowski powiedział, że w czasie wakacji policjanci dokonali około 500 tys. kontroli drogowych i wyeliminowali około 11 tys. pojazdów. Prowadzono też kontrole kąpielisk i obozowisk. Zlikwidowano także 560 dzikich miejsc wypoczynkowych.

Bieńkowski poinformował, że w ramach programu na okres wakacji uruchomiono dodatkowo 71 posterunków policji, a do współpracy włączyło się 1,5 tysiąca funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej.

Szef MSWiA podkreślił, że po raz pierwszy doszło do zintegrowania różnych służb i podejmowania wspólnych działań. Wspólnie działały służby mundurowe, ale także inspekcje sanitarne, budowlane, straż leśna. Całą akcję nazwał "dużym sukcesem".

Jak wyjaśnił, uzyskanie takich efektów było możliwe m.in. dzięki temu, że dokonano analizy zagrożeń kryminalnych z lat ubiegłych. "Okazało się, że jeśli wyciągniemy wnioski z zagrożeń, skoordynujemy działania służb, to są dobre efekty" – dodał. Podał przykład współpracy z Żandarmerią Wojskową, która wspólnie z policją przeprowadziła o 200 tys. kontroli pojazdów więcej niż w latach ubiegłych. Zabitych w wypadkach drogowych było o prawie 130 osób mniej, a kolizji – o ponad 4 tysiące mniej.

Dorn przyznał, że jedyną kategorią przestępstw, których spadku nie odnotowano, są przestępstwa narkotykowe; w czasie tegorocznych wakacji ich liczba wzrosła o 12 proc. Zdaniem wicepremiera, realizowany w tym roku po raz pierwszy program "Bezpieczne wakacje" jest obliczony na "co najmniej trzy lata" i dlatego dopiero za parę lat będzie można powiedzieć, że wakacje były naprawdę bezpieczne.

Komendant główny Straży Granicznej gen. Mirosław Kuśmierczak zaznaczył, że w czasie wakacji funkcjonariusze SG odbyli ponad 2 tys. wspólnych patroli z policją. Na przejściach granicznych były dodatkowe pasy odpraw przeznaczone tylko dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży. Organizowano także spotkania dla dzieci wypoczywających w pasie nadgranicznym.

Źródło: wp.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *