TTG Polska Dziennik Turystyczny

Warmia i Mazury – drugą Hiszpanią?

Prawie 200 mln euro na wsparcie dla przedsiębiorców, 50 mln euro na modernizację lotniska w Szymanach, 141 mln euro na remont drogi nr 16 między Starymi Jabłonkami a Gietrzwałdem i między Biskupcem a Mrągowem – pieniądze z UE płyną do regionu  warmińsko mazurskiego coraz szerszym strumieniem. W ciągu najbliższych siedmiu lat będzie do wydania aż 1,7 mld euro na inwestycje strukturalne.

Rząd zdecydował o podziale pieniędzy między poszczególne regiony. Wybrał pierwszą wersję, która uzależnia podział funduszy od liczby ludności, produktu PKB i bezrobocia. Okazało się, że Warmia i Mazury dostały najwięcej. Na jednego mieszkańca regionu przypada 726 euro – to rekord w kraju. Tak korzystne rozwiązanie było możliwe m.in. dzięki walce samorządów czy wysyłaniu listów mieszkańców do rządu – do czego zresztą "Gazeta Olsztyńska namawiała.

Tymczasem jest już decyzja, ile pieniędzy pójdzie na poszczególne inwestycje w województwie. Zarząd Województwa przyjął projekty 12 najważniejszych inwestycji za łącznie 440 mln euro.- Większość inwestycji jest związana z turystyką, bo uznaliśmy, że to najważniejsza gałąź gospodarki na Warmii i Mazurach – mówi Lidia Wójtowicz, dyrektor departamentu polityki regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim. – Jedną z największych jest remont naszego okna na świat, czyli lotniska w Szymanach.

Reszta pieniędzy pozostała do rozdysponowania wśród samorządów i przedsiębiorców. Pierwsze wnioski będzie można składać już w wiosną. Czy tak dużą sumę pieniędzy region jest w stanie wchłonąć? – Oczywiście, że tak – oświadcza marszałek Andrzej Ryński.  Marszałek podkreśla też novum, jakie pojawiło się przy rozdziale pieniędzy. – W ubiegłych latach wnioskodawcy musieli dysponować 25 proc. środków własnych na inwestycję, co często stanowiło dla nich barierę nie do pokonania. Teraz będzie to 15 proc. Jestem przekonany, że z taką ilością pieniędzy dorównamy najbogatszym województwom za sześć lat – podsumowuje marszałek.

– To jedyna okazja żeby stać się drugą Hiszpanią – cieszy się Waldemar Klocek, wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu. – Chcemy przecież żyć lepiej, a na razie widać gołym okiem, że jesteśmy niedofinansowani i odstajemy od innych województw.

Źródło: www.wp.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *