TTG Polska Dziennik Turystyczny

Warszawa: Przetarg na drugi odcinek metra w przyszłym roku?

Przetarg na budowę centralnego odcinka drugiej linii metra, która połączy leżące w centrum Rondo Daszyńskiego z Dworcem Wileńskim na Pradze Północ, zostanie ogłoszony w pierwszej połowie 2007 roku.

Jak poinformował dyrektor generalny metra warszawskiego – Jerzy Lejk: druga linia metra będzie prowadzić z Bemowa na Bródno. Będzie to odcinek długości 6 kilometrów, będzie liczył 7 stacji – od Ronda Daszyńskiego, przez Rondo ONZ, Świętokrzyską, Nowy Świat, Powiśle, Stadion do Dworca Wileńskiego. Ostateczny termin oddania odcinka do użytku jest planowany na 2011 rok, jeśli zachowany będzie zakładany postęp prac – 12 metrów dziennie – powiedział Lejk.

Jak zapewnił p.o. prezydenta Warszawy – Kazimierz Marcinkiewicz, władze będą aktywnie wspierać budowę metra. Całość inwestycji ma kosztować 2,4 mld zł, suma ta zostanie przekazana ze środków UE, które mają zostać przyznane na lata 2007 – 2013. Gdyby jednak koszty okazały się wyższe, budowę wesprą środki inwestycyjne Warszawy i budżet państwa – zapewnił Marcinkiewicz. Mieszkańcy stolicy mają nadzieję, iż nie są to tylko przedwyborcze obietnice.

W pracach nad drugą linią metra uczestniczą światowej sławy eksperci, m.in. wykładowca na uniwersytecie w Cambridge, specjalista w zakresie tunelowania i mechaniki gruntów prof. Robert J. Mair oraz wykładowca uniwersytetu w Turynie, ekspert z zakresu fundamentowania i metod budowy, prof. Michał B. Jamiołkowski.
Obecnie jest 16 stacji metra, od Kabat do pl. Wilsona. Trwają prace nad oddaniem do użytku stacji "Marymont". Uruchomienie całej linii planowane jest w pierwszym kwartale 2008 r.

Pierwsze plany budowy metra w Warszawie powstały ponad 70 lat temu – już w 1927 roku zatwierdzono szkicowy plan kierunków tras metra i rozpoczęto badania geologiczne.

Ostatecznie jednak prace rozpoczęto 15 kwietnia 1983 r. Pierwszy odcinek metra o długości 11 km (od stacji "Kabaty" do stacji "Politechnika") został oddany do eksploatacji w 1995 r.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *