TTG Polska Dziennik Turystyczny

Według SKY Airlines: pomyłce winni poznańscy kontrolerzy lotu

Według tureckich linii lotniczych SKY Airlines, których czarterowy samolot w środę wieczorem wylądował wojskowym lotnisku w Krzesinach zamiast na lotnisku "Ławica" w Poznaniu, przyczyną pomyłki było niewłaściwe prowadzenie pilota samolotu przez wieżę kontrolną "Ławicy".

Według linii, piloci rozpoczęli lądowanie, gdyż widzieli lotnisko i byli przekonani, że kontrolerzy widzą ich samolot i dlatego wydali im zgodę na lądowanie. SKY Airlines w swoim stanowisku przekazały też, że kapitan i drugi pilot samolotu są doświadczonymi pilotami, przepracowali na swoich stanowiskach ponad 10 tys. godzin.

Rzecznik prasowy Agencji Ruchu Lotniczego Artur Burak powiedział w piątek PAP, że zarzut, ten jest błędny. "To nieprawda, że wieża kontrolna może wydać zgodę na rozpoczęcie lądowania dopiero po nawiązaniu kontaktu wzrokowego z samolotem" – oświadczył PAP Burak.

Z informacji uzyskanych przez PAP wynikało, że pilotująca samolot Turczynka słabo mówiła po angielsku i miała poważne kłopoty w nawiązaniu kontaktu z poznańskimi kontrolerami lotów. Jak już pisaliśmy – PAP podała w czwartek, że czarterowy samolot tureckich linii SKY w środę o godz. 19.48 wylądował na pasie wojskowego lotniska 31. Bazy Lotniczej Poznań- Krzesiny, zamiast na cywilnym lotnisku Poznań-Ławica.

Wojsko miało utrudniony kontakt z dowódcą załogi, ponieważ kobieta-kapitan samolotu słabo mówiła po angielsku i była bardzo zdenerwowana. Jako dodatkowy argument, by zastosować wzmożone środki, wojsko uznało obecność w kokpicie samolotu jednego z pasażerów. Rzecznik podał, że Agencja Ruchu Lotniczego wyjaśni, skąd w kabinie pilotów, do której wchodzić nie mogą osoby postronne, znalazła się taka osoba.

Oddział Straży Granicznej z grupą antyterrorystyczną i pirotechniczną z lotniska Poznań-Ławica dotarł do wojskowej bazy po prawie dwóch godzinach od lądowania samolotu. Na pokładzie samolotu było 177 osób. Zbadano trzeźwość załogi samolotu, dokonano oględzin wnętrza maszyny, sprawdzono też zapas paliwa na dalszy lot. Samolot odleciał na Ławicę, gdzie wylądował o godz. 22.42 – podał rzecznik MON Piotr Paszkowski. Około godz. 0.30 samolot z kolejną grupą polskich turystów odleciał do Turcji.

Źródło: PAP

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *