TTG Polska Dziennik Turystyczny

Węgry: najtańsze samochody w UE

Na Węgrzech można kupić najtaniej auta, gdyż koncerny motoryzacyjne mają tam jedne z najniższych w UE cen hurtowych za nowe pojazdy – informuje portal gazeta.pl

Najniższe ceny hurtowe aut (czyli bez ściąganych przez państwo podatków) w całej UE są jednak w Danii – wynoszą średnio o 5,9 proc. mniej niż w Finlandii. Jednak kierowcy w Europie, a szczególnie z Niemiec, wiedzą, że cudzoziemcom trudno kupić nowy samochód w Danii. Lepiej więc jechać na Węgry . Tam ceny hurtowe są niemal takie, jak w Danii – o 5,5 proc. niższe niż w Finlandii.  Najbardziej nie opłaca kupować się w Czechach, gdyż ceny hurtowe aut w tym kraju są najwyższe i według raportu Komisji Europejskiej o 7,3 proc. przekraczają średnią UE.

Kupujący nowe auta na Węgrzech mieszkaniec UE nie będzie płacił tamtejszych podatków. Będzie się musiał rozliczyć z fiskusem w swojej ojczyźnie, rejestrując tu nowy pojazd.

W ciągu roku do maja ceny hurtowe nowych aut w tym kraju spadły o 4,1 proc. Jeszcze taniej koncerny liczą od dilerów na Słowacji (spadek cen o 7,6 proc.) i na Słowenii (spadek o 8,1 proc.). Raport Komisji Europejskiej nie podaje danych o Polsce, ale porównując go z poprzednimi raportami, można odnieść wrażenie, że wyliczone w euro hurtowe ceny aut w Polsce raczej rosną. Dwa lata po rozszerzeniu UE ceny hurtowe aut w nowych państwach członkowskich były już tylko o 3,6 proc. niższe niż w państwach strefy euro.

Ceny hurtowe aut są z reguły niższe w państwach, które narzucają wysokie podatki na nabywców nowych aut. W ten sposób koncerny starają się zyskać klientów. Odbijają sobie na wyższych cenach hurtowych w państwach, gdzie podatki przy zakupie nowych aut są niższe. Szczególnie wyraźne różnice cen widać między Polską a Węgrami. W przypadku popularnych aut wynoszą one kilka tysięcy złotych – zauważa gazeta.pl.

Źródło: gazeta.pl 

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *