TTG Polska Dziennik Turystyczny

Węgrzy nie sprzedadzą Tokaju

Węgry odrzuciły ofertę włoskich producentów win, którzy za nazwę słynnego węgierskiego tokaju byli gotowi zapłacić kilka miliardów forintów – poinformował w piątek węgierski minister rolnictwa Jozsef Graf.

W zeszłym roku europejski trybunał uznał, że Włosi nie mają prawa używać nazwy tokaju dla swoich win. Tokaj, nazywany "winem królów i królem win", to słodkie białe węgierskie wina z regionu o tej samej nazwie i wielowiekowej tradycji. Należą do tzw. wielkich win Europy.

"Winem królów i królem win" nazwał je władca Francji Ludwik XIV, kiedy dostał je w 1703 roku w darze od księcia Transylwanii Ferenca II Rakoczego. Tokaj pijali caryca Katarzyna II i Lew Tołstoj, Jonathan Swift i Wolter, Diderot i Jean Jacques Roussseau, Balzak i Gustaw Flaubert.

Minister Graf powiedział, że znacznie trudniejszą sprawą jest doprowadzenie do zakazu posługiwania się nazwą tokaju przez producentów spoza Europy. Rozmowy Węgier ze Stanami Zjednoczonymi i Australią w tej sprawie jeszcze nie przyniosły rezultatów.

PAP

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *