TTG Polska Dziennik Turystyczny

Wenezuela kontra amerykańskie linie lotnicze

Wenezuela zagroziła, że cofnie zgodę na lądowanie na swoim terytorium większości amerykańskich linii lotniczych.

Ma to być odpowiedź na podobne ograniczenia, jakie postawiły przed wenezuelskimi przewoźnikami Stany Zjednoczone. Całkowitym lub częściowym zakazem lotów do Wenezueli objęte zostaną linie American Airlines, Continental Airlines i Delta Airlines.

Delta Airlines oferowały dotychczas codzienne loty z Atlanty do Wenezueli. Continental Airlines do Caracas –  codziennie z Houston, a raz w tygodniu z Nowego Jorku. American Airlines obsługiwały do siedmiu lotów do Wenezueli tygodniowo, m.in. z Dallas, Miami i Nowego Jorku. Wenezuela chce pozostawienia tylko trzech lotów z USA dziennie między Miami a Caracas.

Francisco Paz, prezes wenezuelskiego Narodowego Instytutu Lotnictwa uważa, że decyzja władz spowodowana jest wprowadzeniem przed 10 laty podobnego ograniczenia ze strony Stanów Zjednoczonych, które z powodu naruszeń prawa zakazały lądowania na swoim terenie wenezuelskim liniom lotniczym.

Strona amerykańska uważa z kolei, że zakaz jest bezpodstawny, niezgodny z prawem i narusza treść amerykańsko-wenezuelskich ustaleń o lotnictwie z 1953 roku. Zapowiada również, że Amerykanie będą nakłaniali Wenezuelę do zmiany postanowienia.

Postanowienie to zaognia jeszcze konflikt miedzy Stanami Zjednoczonymi a Wenezuelą, której prezydent Hugo Chavez zapowiedział ostatnio odcięcie USA od wenezuelskiej ropy. Jest też pewnie echem ostatniego konfliktu dyplomatycznego między obydwoma krajami. Niedawno Stany Zjednoczone wydaliły jednego z dyplomatów wenezuelskich po tym, jak Wenezuela wyrzuciła dyplomatę amerykańskiego, któremu zarzuciła szpiegostwo.

EB

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *