TTG Polska Dziennik Turystyczny

Większość Polaków uważa, że sami przyczyniamy się do zmian klimatu

Ponad połowa Polaków (59%) jest zdania, że zimy były kiedyś bardziej srogie, a 75% ankietowanych uważa, że ludzie sami przyczyniają się do zmian klimatu – wynika z sondażu TNS OBOP.

Co trzeci badany (33%) jest zdania, że obecnie lata są bardziej upalne niż kiedyś, taka sama liczba respondentów jest przeciwnego zdania. Dokładnie połowa Polaków uważa, że kiedyś padało więcej deszczu niż obecnie, zaś co dziesiąty badany (11%) sądzi, że to obecnie pada więcej.

Opinie na temat pogody są zależne od wieku respondentów i miejsca ich zamieszkania. Mieszkańcy regionu wschodniego i osoby starsze (powyżej 50. roku życia) są na ogół zdania, że zimy były dawniej bardziej srogie, lata chłodniejsze, a opady bardziej obfite. Z reguły sądzą także, że człowiek nie ma wpływu na zmiany zachodzące w klimacie. Przeciwnego zdania są na ogół osoby z terenów Polski południowo-zachodniej. Zaś wśród nastolatków (15-19 lat) przeważają opinie, że w pogodzie nie zachodzą żadne zmiany.

Osoby w przedziale wiekowym 20-29, z wyższym wykształceniem i z większych miast najczęściej sądzą, że to sami ludzie przyczynili się do zmian zachodzących w klimacie.

Sondaż przeprowadził TNS OBOP w dniach 6-10 lipca na reprezentatywnej grupie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

www.wp.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *