TTG Polska Dziennik Turystyczny

Wieliczka: Dzień Porcelany

Widok wystawy Middelschulte 2023
Fot. D. Kołakowski

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na ostatnie dni wystawy Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte w Zamku Żupnym w Wieliczce. Wystawa gości w Polsce tylko do niedzieli 22 października 2023 roku.

W ostatnim dniu jej trwania Muzeum organizuje Dzień Porcelany. Czeka wiele atrakcji: całodzienne zwiedzanie wystawy, kuratorskie oprowadzanie,  kącik ekspercki a w nim spotkanie z pełnymi pasji kolekcjonerkami porcelany i ekspertką od renowacji, rodzinne warsztaty Kolekcjonerzy są wśród nas, pokaz parzenia herbaty i kącik kawiarniany. Ponadto w ramach akcji Pochwal się swoją porcelaną w dniach od 15 do 22 października można zdobyć  bezpłatny bilet wstępu na wystawę (zasady poniżej), można też nabyć w promocyjnej cenie katalog wystawy.

Program Dnia Porcelany:

  • 9.00-20.00 – zwiedzanie wystawy czasowej Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte i Zamku Żupnego (ostatnie wejście 19.30)
  • 12.00 – rodzinne warsztaty edukacyjne Kolekcjonerzy są wśród nas, rezerwacja: 12 289 16 33
  • 13.00 – pokaz parzenia herbaty
  • 13.30 – rodzinne warsztaty edukacyjne Kolekcjonerzy są wśród nas, rezerwacja: tel. +48 12 289 16 33
  • 14.00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie przez Klementynę Ochniak-Dudek, rezerwacja przez formularz zgłoszeniowy www.muzeum.wieliczka.pl
  • 15.15 – Pochwal się swoją porcelaną – prezentacja przyniesionej porcelany na Sali Gotyckiej
  • 15.30-17.00 – kącik ekspercki – kolekcjonerki porcelany Anna Goździkowska-Kessentini i Renata Wodzki oraz ekspertka od renowacji porcelany Alicja Szostakiewicz opowiedzą o swoich pasjach i odpowiedzą na pytania uczestników.
  • 15.30-17.00 – kącik kawiarniany

Ponadto od 15 do 22 października do godz. 15.00  można zdobyć bezpłatny bilet do zamku – wystarczy przynieść i pokazać w kasie Muzeum swój ulubiony porcelanowy przedmiot (filiżankę, kubek, talerzyk, szkatułkę, …) lub napisać i pokazać  swój komentarz pod postem na FB Muzeum prezentujący ulubiony przedmiot porcelanowy należący do okaziciela. Jeden przedmiot lub jeden komentarz na FB Muzeum to bezpłatny bilet wstępu dla jednej osoby. Od 4 do 22 października można też nabyć w promocyjnej cenie – 50 zł – katalog wystawy Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte.

Bilet wstępu: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy i 40 zł rodzinny

Udział w rodzinnych warsztatach w ramach biletu rodzinnego – 40 zł (2 osoby dorosłe i 2 dzieci lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci), wiek dzieci od 6 do 12 lat.

Piękno porcelany Middelschulte tylko do 22 października.

Wieliczka: Dzień Porcelany

Informacja o wystawie

Wystawa Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte w Zamku Żupnym w Wieliczce prezentuje najważniejszą na świecie kolekcję porcelany tego rodzaju – zarówno figurki jak i malowidła na obiektach podejmują tematykę górniczą. Zobaczyć można blisko 170 obiektów z I połowy XVIII wieku z: Miśni, z okresu największej świetności tej manufaktury oraz najstarszych manufaktur Wiednia i Berlina. Obiekty pochodzą z kolekcji Fundacji Achima i Beate Middelschulte z Niemiec, przechowywanej w Deutsches Bergbau-Museum w Bochum.

Wśród luksusowych obiektów pokazano: elementy zastawy stołowej, tabakierki i naparstki a także elementy dekoracji stołów oraz liczne figurki górników i członków orkiestry. Prezentują tu swój kunszt najwybitniejsi artyści Miśni: malarz Bonaventura Häuer i rzeźbiarz Johann Joachim Kändler.

Początkowo figurki powstawały na zamówienie Augusta Mocnego, króla polskiego i elektora saskiego, który lubił je oglądać na stołach bankietowych. Zapewne wynikało to stąd, że górnictwo w Saksonii w I połowie XVIII w. prężnie się rozwijało i przynosiło mu znaczne dochody. Król cenił też bardzo porcelanę chińską i japońską wydając na nią ogromne kwoty. Po odkryciu receptury porcelany i uruchomieniu manufaktury w Miśni mógł połączyć obie pasje. Dlaczego figurki pojawiały się na stołach w czasie uczt dworskich? Spełniały ważną rolę – układano z nich dekoracyjne aranżacje, które bawiły biesiadników i dostarczały im tematów do rozmów.

Uwagę zwracają także sceny malowane na naczyniach. Ukazują górskie pejzaże, piętrzącą się wydobytą rudę, pracowników wykonujących różne prace, doglądających ich urzędników czy też spacerujących z damami w pięknych kreacjach. Pozwalają  zajrzeć do wnętrza kopalni, a nawet zobaczyć w niej wybuch. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza.

Wystawę można oglądać tylko do 22 października 2023 r.

Zamek Żupny w Wieliczce czynny: wtorek – niedziela 9.00 – 20.00 (ostatnie wejście 19.30), poniedziałek – nieczynny, sobota – wstęp bezpłatny. Wejście do kasy od Ogrodu Żupnego.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *