TTG Polska Dziennik Turystyczny

Wieliczkę odwiedziło ponad 1 mln gości!

W 2005 roku wielicką kopalnię odwiedziło 1 028 682 gości, czyli więcej o prawie 110 tysięcy osób, co stanowi 12 proc. wzrost w porównaniu do roku 2004.

Do kopalni przyjeżdża coraz więcej turystów z zagranicy – w omawianym okresie stanowili oni 56 proc. odwiedzających, a w stosunku do roku 2004 nastąpił wzrost ich liczby o 22 proc.
Największy odsetek obcokrajowców w podziemiach stanowili zachodni sąsiedzi z Niemiec – w ubiegłym roku przyjechało ich blisko 54 tysiące (wzrost o 18% w porównaniu do roku 2004). Tuż za nimi uplasowali się Amerykanie również z liczbą odwiedzających ponad 53 tysiące (o 23% więcej niż w 2004 roku).
Na kolejnych miejscach znaleźli się Włosi, których do Wieliczki przybyło ponad 42 tysiące (wzrost o 23%), Francuzi – ponad 41 tysięcy (wzrost o 33%) oraz Brytyjczycy z liczbą ponad 39 tysięcy (wzrost o 75%).
W pierwszej dziesiątce najliczniej odwiedzających kopalnię gości znaleźli się także Koreańczycy, Rosjanie, Norwegowie, Węgrzy i Hiszpanie. Choć nieliczni, ale odnaleźli kopalnię na mapie swej podróży turyści z Rwandy, Bahreinu, Uzbekistanu, Ghany, Palestyny, Nepalu i Kamerunu.
Do zabytkowych podziemi w ubiegłym roku przewodnicy schodzili ponad 26 tysięcy razy, z czego ponad połowę grup oprowadzili przewodnicy polscy. Obcokrajowcy mieli do dyspozycji przewodników oprowadzających w 10 językach obcych. Największą popularnością cieszyły się języki: angielski, niemiecki, rosyjski, francuski i włoski.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *