TTG Polska Dziennik Turystyczny

Wielkanoc w Szwajcarii

Olbrzymie jajka wielkanocne, Rougemont (Region Jeziora Genewskiego) do 23 kwietnia 2006. Od kilku lat w centrum wioski Rougemont ustawiane są 23 olbrzymie jajka, każde z nich o wadze 15 kg i wysokości 1 m.

Jajka przekształcały się już w postaci zajączków, kurczaków, a nawet pingwinów. Każdego roku mieszkańcy i turyści zaskakiwani są nową, niecodzienną rolą jajek.

Więcej informacji: www.rougemont.ch 

         
• Wielkanocna tradycja "Tapolets", Romont (Region Fryburga), 14-15 kwietnia 2006

Miejscowe dzieci maszerują przy dźwiękach kołatek przez wioskę, a mieszkańcy rzucają im przez okna słodycze. Kołatki zastępują dźwięki dzwonów.

Więcej informacji: www.romont.ch

                   
• "Surrexit Christus hodie", Estavayer-le-Lac (Region Fryburga), 15 kwietnia 2006

Słowami pieśni w noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną pośród uliczek Estavayer-le-Lac nad Jeziorem Neuchâtel od wieków głosi się Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Procesja z pochodniami przechodzi przez Stare Miasto zatrzymując się przy dwóch kapliczkach maryjnych. Pamięć o tych, którzy odeszli, czczona jest przy Kaplicy Zmarłych, gdzie śpiewane jest "De profundis". Po zakończeniu procesji uczestnicy gromadzą się w gospodzie, gdzie w dobrym nastroju biesiadują przy czerwonym winie i daniach z kapusty kiszonej demonstrując w ten sposób zakończenie Wielkiego Postu.

Więcej informacji: www.estavayer-le-lac.ch

• Największe poszukiwanie jajek w Szwajcarii, St. Gallen, 16 kwietnia 2006

W Niedzielę Wielkanocną dokładnie o godzinie 8.00 rozpocznie się przed Waaghaus przy Marktplatz w St. Gallen największe w Szwajcarii poszukiwanie wielkanocnych jajek. Zadanie polega na jak najszybszym odnalezieniu od jednego do dziesięciu spośród 4000 ukrytych jajek z tworzywa sztucznego. Im większy sukces, tym większa jest czekoladowa nagroda od jednego ze sponsorów. Kto odnajdzie słynną "igłę w stogu siana", w tym przypadku jedno spośród 25 złotych jajek, może otrzymać nagrodę w postaci wycieczki. Nawet ci, którzy nic nie znajdą, będą ugoszczeni na Marktplatz gotowanymi jajkami, kawą i ciastem.

Więcej informacji: www.st.gallen-bodensee.ch

• Dwudziestorappowe monety, dawny zwyczaj wielkanocny, Zurych, 17 kwietnia 2006

W Poniedziałek Wielkanocny przed południem na Rüdenplatz przy Limmatquai w Zurychu odbywa się wielkanocna zabawa "Zwänzgerle". Setki jajek przechodzi z rąk do rąk, zwłaszcza dziecięcych, a reguły gry są łatwe. Dzieci trzymają jajka w wyciągniętej dłoni, a dorośli rzucają monetą dwudziestorappową na jajko. Gdy zatrzyma się ona na jajku, zarówno jajko jak i moneta należą do rzucającego. Gdy moneta minie cel – jajko i moneta należą do dziecka.

Więcej informacji: www.zuerich.com

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *