TTG Polska Dziennik Turystyczny

Winobranie w Czechach

Czeskie i morawskie wina są znane i doceniane na całym świecie.  Tradycyjnie we wrześniu odbywa się w Czechach święto tych ulubionych trunków – winobranie. Podczas imprezy goście mają okazję nie tylko skosztować wyśmienitego napoju, zwanego tutaj „płynnym słońcem”, lecz także wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących. 

 W czeskich regionach winiarskich dojrzewają wyjątkowe owoce, z których powstaje wino o charakterystycznym, wspaniałym aromacie.

Największe w Czechach regiony winiarskie znajdują  się na Morawach Południowych, znanych z  urodzajnych gleb. Winnice, ulokowane na stokach tutejszych wzgórz, wraz z polami i wioskami tworzą malowniczą mozaikę. To właśnie tutaj odbywają się największe winobrania.

We Znojmie ( www.znojmocity.cz ) tegoroczne  święto wina obchodzone będzie 15  i 16 września 2006. Największą atrakcją programu będzie historyczny orszak króla Jana Luksemburskiego, który przejdzie ulicami miasta. Do popularnych atrakcji winobrania należą turnieje rycerskie i historyczny targ z prezentacją dawnych rzemiosł. Na smakoszy czeka kilkadziesiąt stylowych karczm i spiżarni z bogatą ofertą win, zarówno od wielkich producentów, jak  i z prywatnych winnic. Program uzupełnią koncerty muzyki sakralnej, między innymi w odświętnie przystrojonym kościele p.w. św. Mikołaja.

W pobliżu Znojma, pośród winnic, kwitnących sadów i urodzajnych pól, leży kolejne, historyczne miasto – Mikulov ( www.mikulov.cz ). W dniach od 8 do 10 września 2006  zaprasza gości na Palavskie winobranie, któremu towarzyszyć będą muzyka i tańce. Winobranie rozpocznie uroczyście historyczny orszak króla Wacława IV, który będzie pasować swych rycerzy i przyglądać się ich szermierskim  umiejętnościom. W zamkowym parku będzie można zwiedzić targi rzemiosł historycznych, na scenie amfiteatru wystąpią znane zespoły muzyczne. W niedzielę odbędzie się międzynarodowy przegląd orkiestr dętych „O złote winogrono Moraw Południowych”.

Podczas święta wina w Uherskim Hradiszti na Slovacku ( www.slovacko.cz ), w dniach 9 i 10 września 2006 będzie można nie tylko spróbować wspaniałego wina, lecz także zwiedzić miejscowe zabytki, do których, w ramach Dni Dziedzictwa Europejskiego, wstęp będzie bezpłatny. Na Slovacku są ciągle żywe tradycje folklorystyczne, podczas winobrania mieszkańcy zaprezentują przepiękne stroje ludowe oraz taneczne i wokalne umiejętności. Nie zabraknie miejscowych specjałów – wina, śliwowicy, placuszków drożdżowych i skwarków. 

Święto winobrania obchodzone będzie także w innych regionach Czech: na najbardziej znanym czeskim zamku Karlsztejn ( www.hradkarlsztejn.cz ), oddalonym 25 km od Pragi, odbędzie się 30.9. i 1.10.2006 Karlsztejnskie winobranie, któremu towarzyszyć będzie barwny program. Oprócz degustacji karlsztejnskich win, burczaków – słodkich, smacznych napojów z fermentującego wina,  oraz  specjałów kulinarnych, dla gości przygotowano między innymi przegląd strojów średniowiecznych, naukę historycznych tańców, wystąpienia połykaczy ognia, fakirów i dworskich magów, wielki królewski turniej rycerski, jarmark średniowieczny. Najważniejszym punktem programu będzie historyczny orszak samego cesarza Karola IV.

Trzydniowe uroczystości pełne muzyki i ciekawych atrakcji odbędą się w Mielniku, w dniach 22 -24 września 2006 ( www.melnik.info ). Także podczas mielnickiego winobrania zawita cesarz Karol IV ze swoją świtą, na którego cześć  miasto rozświetlą fajerwerki. Goście będą mieli okazję odwiedzić zamek mielnicki ( www.lobkowicz-melnik.cz ) i spróbować wyśmienitego wina w zabytkowych wnętrzach piwniczek winnych z XIV wieku, czynnych w ciągu całego roku.  Tradycję winobrania pielęgnuje także północnoczeskie miasto Kadań ( www.mesto-kadan.cz ). Podczas świętowacławskiego winobrania (30.9.2006), które odbędzie się na terenie klasztoru Franciszkanów, będzie można skosztować tegorocznego burczaka i wina oraz zapoznać się z procesem przygotowywania wina.

Miłośnicy turystyki rowerowej mogą zwiedzić dziesięć największych czeskich regionów winiarskich korzystając z Morawskich Winiarskich Ścieżek Rowerowych (www.vinarske.stezky.cz , www.nadacepartnerstvi.cz ), piwniczki winne zapewnią znużonym turystom przyjemny odpoczynek.

Więcej informacji:
www.czechtourism.com

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *