TTG Polska Dziennik Turystyczny

Wrocławskie targi turystyczne MTT mają już 15 lat

Targi turystyczne MTT
Fot. Bartosz Karwacki

W dniach 22-24 marca w Europejskiej Stolicy Kultury oraz Mieście Spotkań – Wrocławiu odbyły się 15. jubileuszowe targi turystyczne MTT, w których udział wzięło ponad 200 wystawców, w tym 50 z Dolnego Śląska.

Można było usłyszeć komentarze wystawców i przedstawicieli branży oraz dziennikarzy turystycznych, że targi MTT Wroclaw przebiły największe, polskie, branżowe imprezy takie jak: Tour Salon w Poznaniu oraz TT Warsaw w Nadarzynie.

Krajem partnerskim tych targów była Bułgaria.

Pierwszy dzień targów dedykowany był osobom niepełnosprawnym. Tego dnia mieli oni bezpłatny wstęp na targi oraz przygotowany specjalny program.

Po uroczystym otwarciu targów i wręczeniu wyróżnień dla branży turystycznej – Kryształów Turystyki tradycyjnie odbył się prowadzony przez eksperta w dziedzinie turystyki bez barier, pilota, przewodnika, autora przewodników serii „Polska bez barier” – Stanisława Francuza panel poświęcony dostępności atrakcji i szlaków  turystycznych oraz asystentury osób niepełnosprawnych. Wśród fachowców dyskutujących o turystyce bez barier byli przedstawiciele samorządu terytorialnego, branży, dziennikarze oraz podróżnicy z różnymi niepełnosprawnościami. Podczas panelu była również dyskusja o przewodnikach Stanisława Francuza „Polska bez barier”.

Targi turystyczne MTT
Fot. Bartosz Karwacki

Po południu zaś odbyła się konferencja podczas, której przedstawiona została turystyka wytchnieniowa, polegająca na kreowaniu pozytywnej zmiany i indywidualnego rozwoju uczestników, bazując na wykorzystaniu wyzwań w naturze jak np. trekking, spacery, czy spływ kajakowy oraz turystyka górska. Ten rodzaj turystyki promuje między innymi Fundacja Ładne Historie, realizując projekt pt.: „Łączą nas góry”.

Również w oferta wystawców dało zauważyć się wiele propozycji wycieczek po miejscach z udogodnieniami, a coraz więcej hoteli jest również przystosowana do obsługi gości z różnymi niepełnosprawnościami.

Wśród polskich wystawców najliczniej reprezentowany był region – gospodarz, czyli Dolny Śląsk, który przygotował całą strefę 50 stoisk promujących atrakcje turystyczne np. szlaki w  Karkonoszach, pobyty w Kotlinie Kłodzkiej, czy Kolejkowo i Hydropolis oraz miasta regionu. Nie zabrakło również warsztatów np.: wypieku chleba, czy czerpania papieru, które były dużą atrakcją dla dzieci. DSużym zainteresowaniem również cieszyło się stoiska Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, które prezentowało bogatą ofertę koncertów, a dzieci i młodzież przyciągał grający model organów. Zaś miłośnicy sportu mogli spróbować swoich sił na korcie tenisowym przygotowanym przez ośrodek sportowy Omega Sport ze Smolca k. Wrocławia.

Również ciekawe stoisko przygotowali flisacy pienińscy, obchodzący w tym roku jubileusz 90. lat Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, oferujący atrakcyjne spływy Dunajcem, podczas których można podziwiać malownicze krajobrazy Pienin.

Interesująca była również prezentacja Mazowsza, a szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się makieta kolejki Piko na stoisku warszawskiego Muzeum Kolejnictwa, które przedstawiało nie tylko swoją placówkę w Warszawie, ale również Skansen Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, skąd można wybrać się na wycieczkę zabytkowym pociągiem do  Puszczy kampinoskiej.

Wśród zagranicznych wystawców można było spotkać stoiska niemieckich regionów: Brandeburgii i Saksonii. Inne ciekawe zagraniczne stoiska przygotowali: Czesi, Słowacja, Bułgaria, czy Gruzja.

Targi turystyczne MTT
Fot. Bartosz Karwacki

Ale to nie wszystko.

Tradycyjnie odbył się festiwal podróżników. Wśród gości specjalnych tegorocznej edycji byli: Ready for Boarding z prelekcjami “Od Yellowstone do Los Angeles – jak zaplanować podróż i co warto zobaczyć za Zachodzie USA?” oraz “Ratunku! Czy leci z nami dziecko?!”, Foxes in Eden z wystąpieniem “Vanlife na pełen etat, podróżnicza opowieść Foxes in Eden”, Joanna Lamparska z prezentacją “Trumny i ciasta. Wiele twarzy odkryć w podróży” oraz autorzy Wydawnictwa Pascal: Mikołaj Gospodarek w prelekcji: “Polska nieodkryta, czyli jak szukam światła”, Kamila Markiewicz, autorka bloga laprimaveraa z wystąpieniem: “Tajlandia. Królestwo Buddy i street foodu – jak zorganizować tajską podróż?”, a duet Inessa i Aneta Ormańczyk z bloga Nieustanne Wędrowanie odpowie na pytanie “Czy da się podróżować 44 km od domu?”.

Tego typu wydarzenia to również możliwość poszerzenia swojej wiedzy poprzez udział w licznych warsztatach i konferencjach.

Bartosz Karwacki

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *