TTG Polska Dziennik Turystyczny

WTTC: globalne przychody z turystyki mają wzrosnąć o 50 proc. do 2033 r

Turystyka
Fot. Shutterstock

Kraje generujące największe przychody z turystyki w stosunku do PKB pozostają takie same – jest to USA, Chiny, Niemcy, Japonia i Wielka Brytania.

WTTC prognozuje, że w ciągu najbliższych 10 lat wielkość światowego przemysłu turystycznego wzrośnie o 50 proc. w porównaniu z 2019 r., osiągając do 2033 r. 15,5 miliarda dolarów, co będzie stanowić około 11,6 proc. światowej gospodarki.

Kraje generujące największe przychody z turystyki w relacji do PKB w 2022 r. pozostają takie same jak przed pandemią w 2019 r.: są to Stany Zjednoczone Ameryki, Chiny, Niemcy, Japonia i Wielka Brytania. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Francja, Meksyk, Włochy, Indie i Hiszpania.

Do końca 2023 r. światowy przemysł turystyczny będzie zatrudniał 430 mln osób – w porównaniu z 334 mln w 2019 r. – co stanowi około 11 proc. wszystkich miejsc pracy na świecie. Ponadto sektor podróży i turystyki będzie rósł szybciej niż gospodarka światowa. Zdaniem szefowej WTTC Julii Simpson, sektor Podróży i Turystyki ma wzrosnąć w tempie ok. 5,1 proc., podczas gdy ekonomiści prognozują wzrost światowego PKB w tym roku na poziomie 2,6 proc.

Przewiduje się również, że chińska branża turystyczna będzie rosła szybciej niż amerykańska, a do 2033 r. Chiny prześcigną USA pod względem przychodów na polu turystyki.

Według prognoz, chińska branża turystyczna w ciągu dziesięciu lat przyniesie 4 miliardy dolarów, co będzie stanowić 14,1 proc. gospodarki kraju, podczas gdy w USA będą to 3 miliardy dolarów i 10,1 proc.

Przed pandemią chińscy turyści odpowiadali za około 14,3 proc. światowych wydatków na turystykę zagraniczną. Przewiduje się, że pełne ożywienie chińskiego sektora turystycznego do poziomu sprzed pandemii nastąpi do 2024 r., a do 2033 r. udział wydatków chińskich turystów w skali globalnej wyniesie 22,3 proc.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *