W obchodzącym w tym roku stulecie swego istnienia, najstarszym polskim muzeum na wolnym powietrzu, Muzeum-Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, odbyła się 7 lipca patriotyczna uroczystość otwarcia wystawy „Ks. ppłk Józef Wrycza działacz niepodległościowy”.
Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961) był kapelanem Frontu Pomorze i razem z armią gen. Józefa Hallera wkroczył w 1920 roku do Polski, czynnie uczestnicząc w walce o odzyskanie Bałtyku i Pomorza. Był uczestnikiem uroczystości zaślubin Polski z Morzem 10 lutego 1920 roku. W latach międzywojennych pracował w wielu narodowościowych organizacjach politycznych i społecznych, a po wybuchu II wojny światowej był aktywnym działaczem polskiego podziemia.
Jednym z założycieli i przywódców Wojskowej Organizacji Niepodległościowej oraz Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Po zakończeniu wojny nie zrezygnował ze swoich celów i idei. Zarówno za życia, jak i po śmierci zapisał się na stałe w pamięci mieszkańców Pomorza i Kaszub jako żywa legenda ruchu niepodległościowego. Wystawa „Ks. ppłk Józef Wrycza – działacz niepodległościowy” gromadzi wiele unikatowych dokumentów i pamiątek, które zachowały się w archiwach państwowych, rodzinnych i prywatnych. Uroczystość jej otwarcia, w której uczestniczyli członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, kombatanci II wojny światowej, towarzysze walki i pracy ks. Józefa Wryczy, a także jego żyjąca rodzina, była apelem do uczczenia pamięci tych, którzy walczyli o niepodległość Polski, Pomorza i Kaszub.
Wystawa znajduje się w przeniesionej do wdzydzkiego muzeum i odbudowanej zabytkowej zagrodzie z Czarnej Dąbrowy, miejscu gdzie ks. ppłk Józef Wrycza ukrywał się podczas hitlerowskiej okupacji i w której założono Tajną Organizację Wojskową „Gryf Pomorski”. Od 7 lipca wystawa udostępniona jest zwiedzającym.