TTG Polska Dziennik Turystyczny

Wzrost ruchu na Lotnisku Chopina

Lotnisko Chopina w Warszawie
Fot. Bartosz Karwacki

W marcu 2024 roku Lotnisko Chopina powróciło do poziomu sprzed pandemii, a liczba odprawionych podróżnych była wyższa o 13% w stosunku do roku 2019.

Tylko w ostatnim miesiącu odprawiono 1.517.271 pasażerów, co daje średnią około 49.000 osób dziennie. W najbardziej zajętym dniu, 22 marca, obsłużono 54.928 podróżnych (rekord dzienny osiągnięty w lecie 2023 to 68.000 osób).

– Ruch pasażerski wraca szybciej niż przewidywano. Lotnisko Chopina w 2023 roku obsłużyło 18,5 mln pasażerów, czyli prawie tyle samo, co w rekordowym 2019 r. (18,8 mln). W pierwszym kwartale 2024 roku liczba podróżnych była wyższa o 16 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku 2019. Wrócił nie tylko ruch, ale również problemy z przepustowością największego lotniska w kraju. Inwestycje na Lotnisku Chopina są konieczne, niestety o kilka lat spóźnione. Dla PPL oznacza to palącą potrzebę modernizacji infrastruktury lotniskowej. Kierunek działań, jakie będą podejmowane przez PPL jest odpowiedzią na potrzeby polskiego rynku lotniczego wynikające z przeprowadzonej przez ministra Macieja Laska oceny aktualnej kondycji branż – powiedział Andrzej Ilków, prezes Polskich Portów Lotniczych SA.

W ruchu liniowym pasażerowie najczęściej podróżowali do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Niemiec. Zaś najpopularniejszymi kierunkami czarterowymi okazały się: Egipt, Hiszpania i Tajlandia.

W celu zwiększenia przepustowości mazowieckich lotnisk kierownictwo PPL będzie zachęcać podróżnych i linie lotnicze, zwłaszcza przewoźników niskokosztowych do korzystania z regionalnych portów lotniczych w Modlinie i Radomiu.

Dynamiczny wzrost ruchu pasażerów na Okęciu i w Modlinie powoduje konieczność inwestycji w rozwój infrastruktury.

Obecnie trwa przebudowa płyt postojowych, która zapewni większą przepustowość lotniska, planowana jest również ich rozbudowa. Przydałaby się również rozbudowa terminala, która została wcześniej wstrzymana.

Podobnie wygląda sytuacja w Modlinie. Tu również wskazana jest rozbudowa infrastruktury lotniska i terminala, tym bardziej, że coraz więcej pasażerów zwłaszcza w okresie wakacyjnym korzysta z połączeń oferowanych przez tanie linie lotnicze np.: Ryan Air.

W obliczu tak dużego wzrostu ruchu na polskich lotniskach, na pytanie o zasadność budowy CPK odpowiedź nasuwa się sama.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *