TTG Polska Dziennik Turystyczny

Złote godło „LAUR KLIENTA 2006” dla Centralwings

Polskie tanie linie lotnicze Centralwings otrzymały nagrodę Przeglądu Gospodarczego dodatku Gazety Prawnej – Złote Godło „LAUR KLIENTA”. Redakcja po raz drugi przeprowadziła badania, które wyłoniły najpopularniejsze produkty i usługi na krajowym rynku.

Linie Centralwings znalazły się w gronie najlepszych marek, obok Masterlink, WSP Społem – Majonez Kielecki, Rutinoskorbin, Max Data, Polferries, Sage Symfonia oraz Panorama Firm. W zeszłorocznej edycji laureatami byli m.in.: DHL, Triumph Polska, Junkers, Wydawnictwo Bezdroża i Ampliko Life.

„Złote Godło, które właśnie otrzymaliśmy jest wyjątkowym wyróżnieniem. Zwłaszcza, że na rynku tanich usług lotniczych w Polsce działa coraz więcej przewoźników i konkurencja jest bardzo duża. Tym bardziej cieszy fakt, że pasażerowie docenili ofertę Centralwings, to że nie tylko dbamy o niską cenę biletu, ale zachowujemy jednocześnie szeroki system zniżek i promocji, a także ciągle wzbogacamy ofertę dodatkową. Obecnie negocjujemy dla naszych pasażerów niższe opłaty za parkingi przy lotniskach” – mówi Iza Bogus, rzecznik prasowy Centralwings.

Badania miały określić poziom powszechnej popularności produktów i usług oraz wyłonić najwyżej cenioną przez klientów markę. Przy ocenie brano pod uwagę przede wszystkim znajomość firmy, produktu i usług oraz opinie na ich temat.

Ankiety dotyczące kategorii „Linie lotnicze” przeprowadzano co miesiąc od stycznia do czerwca 2006 r. na łącznej grupie ok. 5000 ankietowanych. Informacje zbierano bezpośrednio, elektronicznie oraz telefonicznie w gospodarstwach domowych i polskich przedsiębiorstwach. Badaniem objęta została grupa wiekowa 15-75 lat.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *