TTG Polska Dziennik Turystyczny

Złoty Tabor Cygański dla Adama Bartosza

Znany cyganolog, autor i organizator pierwszej w Europie stałej ekspozycji muzealnej o historii i kulturze Romów zostanie uhonorowany podczas Festiwalu Romów w Ciechocinku, prestiżową statuetką "Złoty Tabor Cygański". Wyróżnienie przyznane zostało przez Międzynarodową Kapitułę Królewskiej Rady Starszych na wniosek dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Romów – Don Vasyla.

 

Napis "Za kształtowanie pozytywnego wizerunku i wkład w rozwój kultury  Romów", jaki wyryto na podstawie statuetki, która zostanie wręczona Adamowi Baroszowi (dyrektorowi Muzeum Okręgowego w Tarnowie) na scenie ciechocińskiego festiwalu około północy w piątek, jest kwintesencją dokonań laureata.

Adam Barosz zaczął się interesować kulturą i historią Romów jeszcze w latach sześćdziesiątych, kiedy jako student etnografii prowadził badania wśród cygańskich kowali na Spiszu i Podtatrzu. Później "cyganologia" stała się jego główną specjalizacją zawodową. Nie tylko gromadził kolekcję cyganologiczną w tarnowskim Muzeum, ale czynnie uczestniczył w światowych kongresach Romów, podczas których kształtowała się tożsamość narodowa Cyganów. Blisko współpracował z Marcelem Cortiadae przy normalizacji podstawa języka romskiego. Uczestniczył w etnologicznych ekspedycjach badawczych, w Indiach, na Ukrainie i na Bałkanach. Jest autorem wielu artykułów i opracowań oraz fundamentalnej książki, przełamującej stereotypy narodowościowe: "Nie bój się Cygana", która miała już dwa wydania i została przetłumaczona na dwa języki.

Adam Bartosz jest też pomysłodawcą i organizatorem "Międzynarodowego Taboru Romów", który wędrując tradycyjnymi wozami cygańskimi z jednej strony przybliżał Polakom – sąsiadom kulturę Romów, a z drugiej przypominał o holokauście, jakiego zaznali Romowie od niemieckich nazistów podczas II wojny światowej.

Stała ekspozycja muzealna "Romowie. Historia i kultura" jest obecnie jedną z największych międzynarodowych atrakcji turystycznych w Tarnowie, a zarazem bazą do prowadzenia edukacyjnych zajęć integracyjnych dla szkół. Objazdowe wersje tej wystawy krążą po kontynentach od kilkunastu lat.

(wiadomość pochodzi z Serwisu Informacyjnego Muzeum Okręgowego w Tarnowie, nr 07/2006)

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *