TTG Polska Dziennik Turystyczny

Arabia Saudyjska: od deficytu do 225 proc. nadwyżki turystycznej

Rijad - Arabia Saudyjska
Rijad – Arabia Saudyjska. Fot. Shutterstock

Arabia Saudyjska przeszła niezwykłą transformację w turystyce: od deficytu w wysokości 427 mln dolarów w pierwszym kwartale 2022 r. do imponującej nadwyżki w wysokości 6,1 mld dolarów w tym samym okresie bieżącego roku.

Według danych ministerstwa turystyki, Arabia Saudyjska przeszła deficytu w wysokości 427 mln dol. w pierwszym kwartale 2022 r. do imponującej nadwyżki w wysokości 6,1 mld dol. w tym samym okresie bieżącego roku.

To potwierdzałoby ogromny wzrost przychodów z turystyki przyjazdowej, które wzrosły o 225 proc.w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 r., osiągając oszałamiającą kwotę 9,8 miliarda dolarów – wynika z danych saudyjskiego Banku Centralnego.

W efekcie kraj wspiął się na 16. miejsce w międzynarodowym indeksie przychodów z turystyki, zajmując w 2022 r. 11. miejsce na świecie. Oznaczało to znaczący skok z 27. pozycji w 2019 r.

Arabia Saudyjska nadal przoduje też na arenie międzynarodowej na polu turystyki, przyjmując w pierwszym kwartale około 7,8 mln turystów w roku 2023, co oznacza wzrost o 64 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku. W rezultacie Królestwo zapewniło sobie drugą pozycję na świecie pod względem tempa wzrostu turystów zagranicznych, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Światową Organizację Turystyki w maju 2023 r.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *