TTG Polska Dziennik Turystyczny

ATM 2023: Jak turystyka przystosowuje się do zmian klimatycznych

Dubai World Trade Centre
Dubai World Trade Centre. Fot. By Imre Solt – Dubai Construction Update Part 9 Page 25 at Post 487., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3340359

Kryzys klimatyczny był głównym tematem podczas sesji otwierającej Arabian Travel Market (ATM) 2023 w Dubai World Trade Centre.

ATM 2023 otworzyła debata przedstawicieli ministerstw i ekspertów gospodarczych, moderowana przez Eleni Giokos, prezenterkę i korespondentkę CNN. Wśród prelegentów znaleźli się Sujit Mohanty z Biura Narodów Zjednoczonych ds. Zmniejszania Ryzyka Katastrof (UNDRR); dr Abed Al Razzaq Arabiyat, dyrektor zarządzający Jordan Tourism Board oraz JE Walid Nassar, Minister Turystyki Libanu.

Według Sustainable Travel International, turystyka generuje około 8 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla z transportu, żywności, zakwaterowania oraz powiązanych usług. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Zmniejszania Ryzyka Klęsk Żywiołowych (UNDRR) ściśle współpracuje z rządami, sektorem prywatnym i zainteresowanymi stronami na całym świecie w celu zmniejszenia ryzyka klęsk żywiołowych, ponieważ zmiany klimatyczne prowadzą do częstszych i poważniejszych zagrożeń związanych z klimatem, w tym powodzi, fal upałów, huraganów i cyklony.

– Na całym świecie w ciągu ostatnich 20 lat straty gospodarcze spowodowane katastrofami wyniosły 2,97 biliona dolarów – powiedział Sujit Mohanty.  – Z kolei branża turystyczna traci ogromne pieniądze z powodu tych zagrożeń. Dlatego zwrot z inwestycji jest oczywisty – inwestuj teraz, aby chronić przyszłość – podkreślił.

Jordania jest jednym z najwyżej ocenianych krajów w regionie w rankingu Euromonitor Environmental Sustainability Index, a odpowiedzialna turystyka jest obecnie głównym celem tego kraju. – Edukowanie zarówno firm, jak i podróżnych na temat tego, w jaki sposób przyczyniają się do śladu węglowego, jest jednym z naszych kluczowych priorytetów – podkreślił Abed Al Razzaq Arabiyat.  – Równolegle z edukacją oferujemy zachęty dla hoteli, firm i innych interesariuszy, aby zachęcać do zrównoważonych praktyk – dodał.

Pomimo wyzwań politycznych i gospodarczych Liban od 2022 r. przyciąga znaczną liczbę turystów. Latem ubiegłego roku Liban przyjął dwa miliony turystów, z czego jedna czwarta była z zagranicy. W wyniku wzrostu liczby odwiedzających rozwinęła się turystyka wiejska, dziedzina turystyki bardziej zrównoważona. – Sektor pensjonatów rozwinął się w Libanie w ciągu ostatnich dwóch-trzech lat, co jest pożądanym trendem. Obecnie stworzyliśmy konsorcjum ponad 150 pensjonatów, zachęcając do turystyki w bardziej odległych obszarach – powiedział JE Walid Nassar.

– Kwestia zmian klimatu nigdy nie była bardziej aktualna ani pilna, a strategie omawiane podczas dzisiejszej sesji otwarcia stanowiły doskonały punkt wyjścia dla ATM 2023, gdy badamy przyszłość zrównoważonych podróży pod hasłem: Dążenie do zera netto – podsumowała dyskusję Danielle Curtis, dyrektor wystawy ME na Arabian Travel Market.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *