TTG Polska Dziennik Turystyczny

Poznaj wyspę Nauru

Nauru
Fot. Unsplash

W zeszłym tygodniu Republika Nauru znalazła się w centrum uwagi całego świata ze względu na zmianę swojej lojalności dyplomatycznej.

Ten wyspiarski kraj na Oceanie Spokojnym, liczący ok. 10 000 obywateli, przyjął Chiny, a nie Tajwan, jako partnera dyplomatycznego.

Nauru to wyspa mikronezyjska położona na środkowym Pacyfiku. Jest to owalny atol koralowy o powierzchni 21 km2. Leży 42 km na południe od równika, około 1300 km na północny wschód od Wysp Salomona, i około 4000 km na północny wschód od Australii.

Sam region Mikronezji leży pomiędzy Filipinami a Hawajami i obejmuje ponad 2ooo wysp. Termin Mikronezja pochodzi od greckich słów „Mikros” oznaczających małe i „Nesoi” oznaczających wyspy.

Nauru, ze względu na swoją wielkość, łatwo jest obejść w kilka godzin. Wyspa jest otoczona białymi piaszczystymi plażami i rafą koralową. Temperatura waha się od 24 do 34 stopni Celsjusza. Morską bryzę można poczuć w większości części wyspy.

Oficjalną walutą Nauru jest dolar australijski. Większość sklepów, hoteli i restauracji na Nauru nie korzysta z kart kredytowych, a normą jest płatność gotówka.

Na wyspę najłatwiej dostać się samolotem. Nauru Airlines to narodowe linie lotnicze tego kraju. Obsługują bezpośrednie loty z Brisbane (Australia) i Nadi (Fidżi), a także kilka innych miejsc na południowym Pacyfiku. Na wyspie nie ma transportu publicznego – zaleca się wypożyczenie samochodu lub piesze wędrówki (z racji wielkości wyspy).

Wyspa jest dobrze wyposażona w supermarkety, kawiarnie i restauracje, oferujące dania lokalne oraz kuchni chińskiej. Turyści najczęściej wybierają restauracje Aterebog, The Bay i Crystal’s Kitchen. Hotele dodatkowo oferują zachodnie jedzenie i większość międzynarodowych marek alkoholi. Lokalne mięso, drób, owoce morza, owoce i warzywa są ogólnie uważane za bezpieczne do spożycia przez turystów.

Centralny płaskowyż wyspy, powszechnie znany jako obszar „Topside”, był wykorzystywany do wydobywania fosforanów przez ponad 100 lat. Obszar ten ma nierówną powierzchnię przypominającą Księżyc, co czyni go interesującym miejscem do zwiedzania z lokalnym przewodnikiem.

Nauru to także wspaniałe miejsce dla miłośników połowu ryb. Okoliczne wodu obfitują w różne gatunki, takie jak: marlin, tuńczyk czy barakuda. A to tylko niektóre z całej gamy ryb, które można znaleźć w wodach Nauru. Be zproblemu możesz wynająć łódź i udać się na niesamowity Pacyfik z Anibare Boat Harbor lub Gabab Channel.

Przystań łodzi Anibare zlokalizowana jest w odległości krótkiego spaceru od hotelu Menen i jest popularnym miejscem nie tylko dla miłośników wędkowania, ale także kąpieli w oceanie.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *