TTG Polska Dziennik Turystyczny

Pociągi pod specjalnymi hasłami promują Małopolskę

Pociągi pod specjalnymi hasłami promują Małopolskę

Co roku Radio RMF FM organizuje przejazd, różnymi trasami, specjalnych wakacyjnych pociągów, których celem jest promocja różnych regionów Polski.

W tym roku, po przerwie covidowej, w Polskę wyruszają 4 zorganizowane przez wspomniane Radio i Małopolską  Organizacją Turystyczną – pociągi z umieszczonymi na wagonach gościnnymi hasłami: np.: „Odkryj Małopolskę” „Daj się ugościć” czy „ Odwiedź Kraków”. Wspomniane  pociągi wyruszają z różnych stron Polski, by dotrzeć do znanych małopolskich miejscowości. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie pociągi zatrzymują się w stolicy regionu – Krakowie.

W sobotę, 09.07.2023, o godzinie 08, 33 –  jeden z takich kolorowych pociągów promujących Małopolskę, wyjechał z Warszawy, by przez  Kielce, Kraków, Tarnów ( tu przebiega szlak tras rowerowych VeloMałopolska) dotrzeć do Nowego Sącza. Ktoś może zapytać, dlaczego tam? Ma to swoje uzasadnienie. W Nowym Sączu zaplanowano finały konkursów: Miss Supranational i Miss Polski 2023. W finałach konkursów, w charakterze gości, mogli uczestniczyć słuchacze, zwycięzcy konkursów  organizowanych  przez radio RMF FM.

Na dworcach miast, przez które przejeżdżał ów kolorowy pociąg  i w jego wagonach działy się, ciekawe rzeczy. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji takich jak: występy artystów, szczególnie znanych z listy przebojów radia RMF FM, spotkania ze sportowcami, pokazy kulinarne oraz prezentacje atrakcji turystycznych Małopolski. .Kto pełnił rolę hostess – powiem, bo nie zgadniesz czytelniku.. Wyobraź sobie, że były to  kandydatki  konkursu Miss Supranational i Miss Polski. Była muzyka, tańce, śpiewy – nie hulanek i swawoli nie było – było kolorowo, radośnie, smacznie, gościnnie, ale z klasą.

Pociągi pod specjalnymi hasłami promują Małopolskę

Już na dworcu Warszawa Wschodnia, zaraz po wjechaniu pociągu, koncert na peronie dał belgijski piosenkarz  Danzel, któremu towarzyszył zespół taneczny.

W wagonie koncertowali: Blanka – reprezentantka Polski podczas tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji – twórczyni przeboju „Solo”, który śpiewają już  dziś nawet małe dzieci, Oskar Cyms, czy Paulina Bisztyga i Chvost. Specjalny pokaz taneczny oraz warsztaty tańca break dance przygotował Hubert Kozłowski.

Oprócz artystów podróżni małopolskiego pociągu  mogli porozmawiać z przedstawicielkami sportu: Eweliną Kobryn – trenerką i koszykarką, z którą wyłącznie fani RMF FM mogli w wagonie porzucać piłką do kosza oraz Natalią Tomasiak, z którą można było porozmawiać i wymienić doświadczenia oraz uzyskać wskazówki na temat tras biegowych w Małopolsce i specyfiki tego sportu.

Fanki wspomnianej stacji radiowej mogły uzyskać wskazówki od ekspertek: Uli Rutkkiewicz i Joanny Legawiec, jak zrobić dobrze makijaż

Natomiast Mikołaj Rey (klasy tego mistrza kulinarnego nie trzeba nikomu przypominać) przygotował na  żywo pokaz kulinarny dań regionalnych. Myślę, że potrawy przygotowane przez Pana Reya wszystkim degustatorom smakowały.

Pociągi pod specjalnymi hasłami promują Małopolskę

Zgodnie z hasłem i celem eventu nie zabrakło promocji atrakcji turystycznych regionu. Nie mogło zabraknąć tych, którymi Małopolska stoi – moich i nie tylko moich faworytów – FLISAKÓW PIENIŃSKICH

O swojej pracy i tradycji spływu Dunajcem flisacy ciekawie i z góralską swadą opowiadali. Na  atrakcyjne miejsca  regionu wskazywała przewodniczka „Baba z Gór”. Były także przygotowane upominki w postaci krakowskich korali. Rozdawały je i jednocześnie regionalnymi przysmakami częstowały – przedstawicielki Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich „Nasza Ziemia Zagorzyn”. Wreszcie Kraków. Stolica regionu.

Podróżnych przywitało Żywe Muzeum Obwarzanka. Co się wtedy mogło dziać, można sobie wyobrazić. Po  edukacji obwarzankowej, pociąg ruszył do Nowego Sącza, miasta finału tegorocznego konkursu Miss Supranational oraz Miss Polski. O specyfice konkursu, regulaminie, o obowiązkach wynikających z  bycia miss –  słuchaczkom RMF FMu.  opowiadała Katarzyna Krzeszowska – Miss Polski 2012 oraz kandydatki tegorocznej edycji konkursu. Trzeba przyznać, że zaproponowana forma promocji regionu, to coś niebywale ciekawego.

Takie pociągi pojadą jeszcze: 22.07.2023 na trasie: Poznań – Ostrów Wlkp. – Katowice – Kraków – Zator oraz 29.07.2023 na trasie: Wrocław – Opole – Gliwice – Katowice – Kraków – Tarnów.

Pociągi pod specjalnymi hasłami promują Małopolskę

Myślę, że jest to ciekawa akcja, szkoda, że nie mogli w niej wziąć udziału w większym gronie choćby dziennikarze reprezentujący redakcje  zajmujące się promocją turystyki. Szkoda również, że MOT nie prowadził niezależnej od RMF FM rekrutacji pasażerów pociągu np. na targach turystycznych. Na koniec mojej relacji muszę wskazać, że chciałbym powiedzieć, że „ ja tam byłem…” Niestety, byłem tylko na Dworcu Wschodnim w Warszawie. Pociąg widziałem, zdjęcia robiłem, z przedstawicielami organizatorów rozmawiałem, z niektórymi podróżnymi np. flisakami także. Zapoznałem się z programem oferty, przeczytałem materiały reklamowe. Na podstawie wspomnianych materiałów, powstała powyższa relacja .Przyznać trzeba, że zaproponowana forma  promowania regionów zasługuję na uwagę.

tekst: Bartosz Karwacki
foto: Bartosz Karwacki i Piotr Żyła

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *