TTG Polska Dziennik Turystyczny

8 najbardziej niezwykłych jezior świata

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy ranking ośmiu najbardziej niezwykłych jezior świata. Sprawdźcie jakie cuda natury znalazły się na liście.

1. Hillier
Hillier

Zjawiskowe jezioro na australijskiej wyspie Middle. Swym kształtem przypomina stopę odciśniętą w gęstym drzewostanie. Jezioro jest słone – przez krótki okres wydobywano z niego sól. Od morza oddziela je wąski pas piachu. Naukowcy do dziś zastanawiają się czemu zbiornik ma jasnoróżową barwę.

2. Kajyngdy
Kajyngdy

Jezioro w Kazachstanie w górach Küngej Ałatau. Leży na wysokości 1867m n.p.m. Powstało w wyniku trzęsienia ziemi w 1910 roku. Spadające skały utworzyły naturalną tamę na rzece Kajyngdy. Woda zalała część wąwozu zarośniętą drzewami, dzięki czemu powstał podwodny las. Jezioro ma 400m długości, a jego maksymalna głębokość wynosi 30m.

3. Kelimutu
Kelimutu

Wulkan tarczowy na wyspie Flores należącej do Indonezji. Wznosi się na 1639m n.p.m. W jego kraterze znajdują się trzy różnokolorowe jeziora – Zaczarowane Jezioro, Jezioro Młodych Mężczyzn i Panien oraz Jezioro Starych Ludzi. Na barwę jezior wpływ mają reakcje chemiczne jakie zachodzą między minerałami oraz gazami wydobywającymi się z wulkanu.

4. Morze Martwe
Morze Martwe

Bezodpływowe jezioro na Bliskim Wschodzie na granicy izraelsko-jordańskiej. Lustro wody jeziora znajduje się 418m poniżej powierzchni morza i stale się obniża – jest to najniższy punkt Ziemi nie będący zalany wodą. Maksymalna głębokość jeziora to 377m. Morze Martwe charakteryzuje się bardzo dużym zasoleniem ok. 28%. Nie żyją w nim żadne organizmy prócz bakterii (stąd nazwa martwe). Tak duże zasolenie sprawia, że ludzie swobodnie unoszą się na jego powierzchni.

5. Mono
Mono

Słone jezioro w Kalifornii mające co najmniej 760 000 lat. Z dna Jeziora Mono sterczą tufowe wieże. Powstały z materiału piroklastycznego wyrzuconego przez wulkan. Niektóre wieże mają nawet po kilka metrów wysokości. Jezioro Mono wraz z przylegającymi do niego obszarami (tereny pustynne) tworzy scenerię rodem z filmów science fiction.

6. Retba
Retba

Różowe jezioro w Senegalu. Swoją barwę zawdzięcza dunaliella salina, czyli algom, które wytwarzają różowy pigment. Co ciekawe, w porze suchej różowa barwa jest jeszcze intensywniejsza. Jezioro charakteryzuje się dużym zasoleniem, dzięki czemu ludzie mogą swobodnie unosić się na jego powierzchni. Lac Retba jest jeziorem płytkim, w najgłębszym miejscu ma zaledwie 3 metry.

7. Sørvágsvatn
Sørvágsvatn

Największe jezioro Wysp Owczych. Sørvágsvatn leży na klifowym wybrzeżu wyspy Vágar. Woda z jeziora uchodzi do Oceanu Atlantyckiego 45 metrowym wodospadem. Średnia głębokość jeziora to ok. 27m, a maksymalna dochodzi prawie do 60m.

8. Spotted
Spotted

Niewielkie słone jezioro w Kanadzie (Kolumbia Brytyjska). Charakteryzuje się niesłychanie wysoką zawartością siarczanu magnezu, wapnia, siarczanu sodu oraz kilku innych minerałów np.: srebra i tytanu. Spotted Lake najciekawiej prezentuje się latem, gdy w wyniku wyparowania części wody, na dnie jeziora, tworzy się kilkaset kolorowych „oczek wodnych”.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

2 odpowiedzi

  1. A dlaczego nie pokazujecie kolorowych jeziorek z Karkonoszy. Cudze chwalicie, a swego nie znacie.To co natura potrafi, to jest fascynujące.

  2. Kolorowe jeziorka z Rudaw Janowickich są piękne i niezwykłe, ale…. Na świecie jest multum zbiorników o zielonej i błękitnej barwie, różowych jezior jest zdecydowanie mniej. Poza tym, jeziora z zestawienia są zbiornikami naturalnymi – stworzyła je matka natura, nasze zbiorniki mają pochodzenie antropogeniczne – stworzył je człowiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *