TTG Polska Dziennik Turystyczny

Świetna pozycja Niemiec jako marki turystycznej

W 2022 r. nastąpiło duże ożywienie w turystyce przyjazdowej, urlopowicze znowu obrali kurs na Niemcy. Ten rok zapowiada się też bardzo dobrze. Niemiecka turystyka przyjazdowa utrwala swoją silną pozycję po zniesieniu większości pandemicznych ograniczeń w podróżowaniu.

Jest to zbieżne z ogólnoświatowymi wynikami, które w 2022 r. zwiększyły się porównawczo do 2021 r. o 101,6%. Prezentuje to poniższy slajd.

Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT: „W 2022 obserwowaliśmy znaczne ożywienie w podróżach międzynarodowych z Europy i USA, na czym skorzystała również niemiecka turystyka przyjazdowa. Satysfakcjonuje rozwojowa sytuacja w obszarze podróży Europejczyków po świecie: w rankingu najpopularniejszych celów podróży w trudnym roku 2022 Niemcy ponownie zajmują drugie miejsce po Hiszpanii. W 2023 r. popyt ciągle rośnie we wszystkich regionach globu”.

Bilans 2022: turystyka przyjazdowa nadal w trendzie wzrostowym

Według Federalnego Urzędu Statystycznego liczba noclegów spędzonych przez gości z zagranicy w Niemczech wyniosła w 2022 r. 68,1 mln. Jest to wzrost o 120% w porównaniu do roku poprzedniego (31 mln. Tym samym liczba noclegów obcokrajowców osiągnęła 76% rekordowego poziomu z 2019 r.

W rankingu europejskich rynków źródłowych prowadzi Holandia z liczbą 10,3 mln noclegów.

Na kolejnych miejscach są: Szwajcaria (5,8 mln noclegów), Austria (3,6 mln noclegów). Polska plasuje się na czwartej pozycji (ponad 3,6 miliona noclegów) i jako pierwszy rynek źródłowy z krajów TOP 10 przekroczyła swój poziom sprzed kryzysu.

Wśród regionów źródłowych dla niemieckiej turystyki przyjazdowej Europa zwiększyła swój udział z 74% do około 80%. Dłuższe podróże wakacyjne z Europy (79%) zbliżają się do poziomu sprzed kryzysu bardziej niż krótkie wyjazdy (72%). Podróżni spędzają średnio 6,5 nocy w Niemczech (+3%), a ich wydatki wzrastają do średnio 693 euro na podróż (+8%). Coraz chętniej podróżni korzystają z pociągu i samochodu. W 2019 r. 85% usług turystycznych rezerwowano przez internet, w 2022 r. liczba ta sięgnęła 90%.

Stany Zjednoczone, najważniejszy rynek zamorski, wygenerowały 5,4 mln noclegów. Według najnowszych informacji opublikowanych przez IPK International: podróże prywatne i wypoczynkowe do Niemiec osiągnęły 78% poziomu sprzed kryzysu, co wskazuje na szybsze odradzanie się tego segmentu turystyki niż podróże biznesowe (68% poziomu sprzed pandemii). Niemcy pozostają jednak najpopularniejszym celem podróży biznesowych.

Prognoza na rok 2023: Niemcy nadal w kręgu ulubionych kierunków turystycznych na świecie

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IPK International na zlecenie DZT na potrzeby targów ITB, Niemcy były w deklaracjach trzecim najpopularniejszym kierunkiem podróży na świecie, po Włoszech i Hiszpanii, a przed Francją i USA.

W renomowanym rankingu marek narodowych Anholt Ipsos Nation Brands Index (NBI) w 2022 r. Niemcy już po raz ósmy zajęły pierwsze miejsce jako marka w zestawieniu 60 wiodących narodów świata. Na korzyść Niemiec przemawia konkurencyjny poziom cen. Według danych MKG Consulting średnia cena za pokój hotelowy wynosiła w 2022 r. 100,80 euro za noc, co jest kwotą wyraźnie niższą niż u europejskiej konkurencji.

Rosnący apetyt na podróże mimo inflacji

Zdaniem przedstawicieli międzynarodowej branży turystycznej, uczestniczących w panelu ekspertów przemysłu turystycznego DZT, i 92% szefów przedsiębiorstw turystycznych spodziewany jest dalszy wzrost cen rzędu 20%.

W tych badaniach 72% respondentów wskazuje jednak na wzrost popytu o 22% rok do roku. Również analizy IPK International potwierdzają, że w 2023 r. podróże zagraniczne będą cieszyć się powodzeniem u klientów,. Po wydatkach na żywność i zdrowie, zagraniczne wakacje znajdują się na trzecim miejscu wśród preferencji konsumentów, znacznie wyprzedzając wydatki na mieszkanie, spędzanie wolnego czasu, krajowe wakacje i odzież. Trend ten znajduje również potwierdzenie w badaniu ETC: niemal 60% Europejczyków zamierza w pierwszej połowie 2023 r. przeznaczyć na podróże taki sam budżet jak zwykle. Około 16% planuje nawet wyższy budżet na podróże w tym okresie.

Podróże Polaków do Niemiec

Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) w Polsce komentuje: „Mimo pierwszego kwartału, w którym wciąż trwały pandemiczne ograniczenia w podróżowaniu, polski rynek osiągnął rekordowy wynik. Nigdy jeszcze tak wielu gości z Polski nie gościło w Niemczech jak w 2022 r. Wpływ na to mają na pewno: bliskość geograficzna, zróżnicowana oferta produktowa i dobry stosunek jakości do ceny. Nasza strategia marketingowa i nieustanna kontynuacja działań promocyjnych także w trudnych dla turystyki latach 2020 i 2021 przynosi efekty”.

Kampanie DZT w Polsce w 2022 r.

Wzrastająca liczba Polaków wyjeżdżających do Niemiec jest wynikiem kampanii, prowadzonych przez DZT w Warszawie.

Ciekawym projektem było wykonanie dziesięciu murali w: Gdańsku, Gorzowie Wlk., Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie. Mają one siłę 510 drzew. Dzięki zastosowaniu farby KNOxOUT, zawierającej nanocząsteczki tlenku tytanu, mural wyłapuje z powietrza tlenki azotu i rozkłada je na tlen i wodę.

Plany DZT w 2023 r.

W tym roku będą kontynuowane dwie kampanie:

  • Embrace.German.Nature, wzmacniająca turystykę ekologiczną poprzez promocję chronionych obszarów zielonych oraz parków narodowych i krajobrazowych;
  • Feel Good, promująca turystykę zrównoważoną i cele wycieczkowe na obszarach wiejskich.

Nowa kampania „51 miejsc światowego dziedzictwa UNESCO” zwraca uwagę potencjalnych gości na dziedzictwo ważnych dóbr kultury i unikalnych krajobrazów naturalnych, połączonych z dobrze rozwiniętą siecią transportu publicznego. Miejsca światowego dziedzictwa UNESCO oznaczają wysoki standard jakości, ochronę zabytków oraz zachowanie zwyczajów i tradycji.

W celu umiędzynarodowienia Niemiec Północnych będą silnie promowane miasta: Brema, Hamburg, Lubeka i landy: Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Szlezwik-Holsztyn.

W ramach projektu „Turystyka bez barier” zostały przygotowane specjalne oferty dla osób niepełnosprawnych, seniorów i rodzin z małymi dziećmi.

www.germany.travel/en/accessible-germany/accessible-travel.html

www.germany.travel

Tekst: Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) / M. Fudała

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *